ETicaretSoft Blog

Türkiye'den ve Dünya'dan en güncel e-ticaret ve teknoloji yazıları.

E-Ticaret siteniz için alan adı belirlerken nelere dikkat etmeliyiz?

E-Ticaret siteniz için alan adı belirlerken nelere dikkat etmeliyiz?

Tarih: 17.01.2017

Öncelikle Alan Adı`nın (Domain) ne olduğu ile ilgili kısa bir tanım yapmak gerekirse; Alan Adı (Domain) web sitenizin internetteki adı ve adresidir. Konuyu biraz daha detaylandırmak gerekirse, Alan Adı (Domain) için web sitelerinin yayınlandığı sunucuların (server) birbirlerini tanımasını sağlayan numara sistemi yani IP adreslerinin daha akılda kalıcı olması için sadeleştirilmiş ve kelimeler ile ifade edilmiş olan halidir de diyebiliriz. Buradan da anlayabileceğimiz gibi bir web sitesi yayınlamak istiyorsak öncelikle yapmamız gereken bir alan adı (domain) belirleyerek satın almak olacaktır. Böylelikle web sitenizi yayınlayabilecek ve insanların da web tarayıcılarının adres çubuğuna sitemizin alan adını yazarak web sitemizi ziyaret edebilmelerini sağlayabileceğiz.

Peki internetteki adresimiz olan alan adlarını belirlerken nelere dikkat etmeliyiz?
Yukarıda da belirttiğimiz gibi alan adları web sitelerinin internetteki adları ve adresleri olmakla birlikte web siteniz yayına girdiği andan itibaren o alan adıyla bilineceğini ve anılacağını unutmamanız gerekir. Bu yüzden alan adı teknik olarak değiştirilebilse dahi uygun olan ve tavsiye edilen durum en başından doğru ve kullanışlı bir alan adı seçerek aynı alan adıyla uzun süre sitenizi yayınlamaya devam etmenizdir.

Alan adınızın kısa ve akılda kalıcı olması ilk etapta web sitenizin avantajlı olabileceği bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır. Bununla birlikte hem alan adınızın hem de alan adı uzantınızın da alaka düzeyinin yüksek olması ziyaretçilerinizin sitenizi ziyaret etmeden içeriğiniz ile ilgili fikir sahibi olabilmelerini sağlar.

Karmaşık kelimeler içeren, telaffuzu zor, anlamsız veya yanlış anlaşılmalara sebep olabilecek kelimeler içeren alan adları veya web sitesi içeriğinizle alakası olamayan bir alan adı kullanmak, web sitenizin yayına girdikten sonra ziyaretçi sağlayabilmesi konusunda dezavantaj oluşturabilir. Alaka düzeyini yüksek tutmanız veya içeriğinizin arama motorlarında arandığı kelimelerin alan adınız içerisinde özellikle bulunması da size ve web sitenize avantaj sağlayacaktır. Örnek vermek gerekirse; Çiçek satmayı düşündüğünüz bir site kurmayı planlıyorsanız ciceksepeti.com gibi. Ayrıca alan adlarının içerisinde noktalama işaretlerine yer vermek, çeşitli semboller kullanmak genellikle tavsiye edilen durumlar değildir.

Mutlaka araştırma yapın
Alan adınızı almadan önce mutlaka araştırma yapmak için biraz zaman ayırmalısınız. Kurmayı düşündüğünüz e-ticaret sitesi özellikle ticari faaliyet yürüteceğiniz bir alan olacağı için faaliyet göstermiş olduğunuz sektör ve sektörde bulunan olası rakiplerinizin kullandığı alan adları konusunda fikir sahibi olmanız avantajınıza olacaktır. Ayrıca arama motorlarında e-ticaret sitenizde bulunan ürünler ve faaliyet gösterdiğiniz sektör ile ilgili hangi kelimeler ile aramaların yapıldığı konusunda yapacağınız inceleme sizin için faydalı olacaktır.

Müşteri kitlenizi göz önünde bulundurun
Alan adınıza karar vermeden önce, özellikle bir e-ticaret sitesi kurmaya karar verdiyseniz hedef kitlenizi mutlaka göz önünde bulundurun. Satış yapacağınız kitleyi belirlemek ve onların internet üzerindeki davranışları konusunda fikir sahibi olarak işe başlıyor olmanız hem alan adınıza karar verirken hem de e-ticaret sitenizi yayına aldıktan sonra sağlayacağınız ziyaretçi trafiğinizi etkileyebilecek bir unsur olacaktır. Hedef kitlenizin arama motorlarında sıklıkla kullandığı kelimeler konusunda yapacağınız araştırma ve çalışma hedef kitlenizin size daha kolay ulaşabilmesini sağlayacaktır.

Alan adı aldığınız tescil kuruluşunu iyi seçin
Satın aldığınız alan adınız ve üzerine inşa edeceğiniz web siteniz faaliyet göstermeye başladıktan sonra büyüyüp değerlenecektir. Bu sebeple en başında bu konuda yetkilendirilmiş ve güvenilir alan adı tescil kuruluşları üzerinden alan adınızın tescil edilmesine mutlaka dikkat etmelisiniz.


ETicaretSoft

Bu yazıyı 2,028 kişi okudu
Yazıyı Paylaş

 

Peşin Fiyatına 9 Taksit

E-Ticaret Paketlerimizi, tüm kredi kartlarına peşin fiyatına 9 taksitle satın alabilirsiniz.