E Ticaret Sitesi Yazılımı ve E-Ticaret Paketleri - ETicaretSoft
BLOGİLETİŞİM  
 

E-Ticaret Haberleri

Türkiye'den ve Dünya'dan en güncel e-ticaret ve teknoloji haberleri.

 
E-Ticaret siteniz için alan adı belirlerken nelere dikkat etmeliyiz?
E-Ticaret siteniz için alan adı belirlerken nelere dikkat etmeliyiz?
 
Tarih: 17.01.2017

Öncelikle Alan Adı`nın (Domain) ne olduğu ile ilgili kısa bir tanım yapmak gerekirse; Alan Adı (Domain) web sitenizin internetteki adı ve adresidir. Konuyu biraz daha detaylandırmak gerekirse, Alan Adı (Domain) için web sitelerinin yayınlandığı sunucuların (server) birbirlerini tanımasını sağlayan numara sistemi yani IP adreslerinin daha akılda kalıcı olması için sadeleştirilmiş ve kelimeler ile ifade edilmiş olan halidir de diyebiliriz. Buradan da anlayabileceğimiz gibi bir web sitesi yayınlamak istiyorsak öncelikle yapmamız gereken bir alan adı (domain) belirleyerek satın almak olacaktır. Böylelikle web sitenizi yayınlayabilecek ve insanların da web tarayıcılarının adres çubuğuna sitemizin alan adını yazarak web sitemizi ziyaret edebilmelerini sağlayabileceğiz.

Peki internetteki adresimiz olan alan adlarını belirlerken nelere dikkat etmeliyiz?
Yukarıda da belirttiğimiz gibi alan adları web sitelerinin internetteki adları ve adresleri olmakla birlikte web siteniz yayına girdiği andan itibaren o alan adıyla bilineceğini ve anılacağını unutmamanız gerekir. Bu yüzden alan adı teknik olarak değiştirilebilse dahi uygun olan ve tavsiye edilen durum en başından doğru ve kullanışlı bir alan adı seçerek aynı alan adıyla uzun süre sitenizi yayınlamaya devam etmenizdir.

Alan adınızın kısa ve akılda kalıcı olması ilk etapta web sitenizin avantajlı olabileceği bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır. Bununla birlikte hem alan adınızın hem de alan adı uzantınızın da alaka düzeyinin yüksek olması ziyaretçilerinizin sitenizi ziyaret etmeden içeriğiniz ile ilgili fikir sahibi olabilmelerini sağlar.

Karmaşık kelimeler içeren, telaffuzu zor, anlamsız veya yanlış anlaşılmalara sebep olabilecek kelimeler içeren alan adları veya web sitesi içeriğinizle alakası olamayan bir alan adı kullanmak, web sitenizin yayına girdikten sonra ziyaretçi sağlayabilmesi konusunda dezavantaj oluşturabilir. Alaka düzeyini yüksek tutmanız veya içeriğinizin arama motorlarında arandığı kelimelerin alan adınız içerisinde özellikle bulunması da size ve web sitenize avantaj sağlayacaktır. Örnek vermek gerekirse; Çiçek satmayı düşündüğünüz bir site kurmayı planlıyorsanız ciceksepeti.com gibi. Ayrıca alan adlarının içerisinde noktalama işaretlerine yer vermek, çeşitli semboller kullanmak genellikle tavsiye edilen durumlar değildir.

Mutlaka araştırma yapın
Alan adınızı almadan önce mutlaka araştırma yapmak için biraz zaman ayırmalısınız. Kurmayı düşündüğünüz e-ticaret sitesi özellikle ticari faaliyet yürüteceğiniz bir alan olacağı için faaliyet göstermiş olduğunuz sektör ve sektörde bulunan olası rakiplerinizin kullandığı alan adları konusunda fikir sahibi olmanız avantajınıza olacaktır. Ayrıca arama motorlarında e-ticaret sitenizde bulunan ürünler ve faaliyet gösterdiğiniz sektör ile ilgili hangi kelimeler ile aramaların yapıldığı konusunda yapacağınız inceleme sizin için faydalı olacaktır.

Müşteri kitlenizi göz önünde bulundurun
Alan adınıza karar vermeden önce, özellikle bir e-ticaret sitesi kurmaya karar verdiyseniz hedef kitlenizi mutlaka göz önünde bulundurun. Satış yapacağınız kitleyi belirlemek ve onların internet üzerindeki davranışları konusunda fikir sahibi olarak işe başlıyor olmanız hem alan adınıza karar verirken hem de e-ticaret sitenizi yayına aldıktan sonra sağlayacağınız ziyaretçi trafiğinizi etkileyebilecek bir unsur olacaktır. Hedef kitlenizin arama motorlarında sıklıkla kullandığı kelimeler konusunda yapacağınız araştırma ve çalışma hedef kitlenizin size daha kolay ulaşabilmesini sağlayacaktır.

Alan adı aldığınız tescil kuruluşunu iyi seçin
Satın aldığınız alan adınız ve üzerine inşa edeceğiniz web siteniz faaliyet göstermeye başladıktan sonra büyüyüp değerlenecektir. Bu sebeple en başında bu konuda yetkilendirilmiş ve güvenilir alan adı tescil kuruluşları üzerinden alan adınızın tescil edilmesine mutlaka dikkat etmelisiniz.


ETicaretSoft


Yazıyı Paylaş

   


Etiketler : E-Ticaret, Domain, Alan Adı

Bu yazıyı 1,277 kişi okudu. 


Diğer Yazılar
Tüm Bloglar
 

 
Türkiye’de online pazar yeri platformları araştırması.
 

 
E-Ticaret’te başarıyı getiren başlıca faktörler.
 

 
Başarılı bir e-ticaret sitesi için ürün görselleri nasıl olmalı?
 

 
E-Ticaret sitenizde satmayan ürunleri nasıl satabilirsiniz.
 

 
2016 Yılı Türkiye’de İnternet kullanım istatistikleri.
 

 
E-Ticarette tüketicinin ödeme algısı değişiyor.
 

 
Müşteriler sitenizi neden terk eder?
 

 
Elektronik ticarete ve toplu SMS'e yeni düzenleme.
 

 
E-Ticaret sitelerinde üyelik sözleşmelerinin düzenlenmesi.
 

 
Tüketicilerin yüzde 70’i kötü tasarımı olan sitelerden alışveriş yapmıyor.
 Peşin Fiyatına 9 Taksit
E-Ticaret Paketlerimizi, tüm kredi kartlarına peşin fiyatına 9 taksitle satın alabilirsiniz.

Peşin Fiyatına 9 Taksit

 
ÜRÜNLERİMİZ ETİCARETSOFT DESTEK BİZE ULAŞIN
E-Ticaret Paketleri
Detaylı Paket Özellikleri
Konsept Tasarım Paketleri
Mobil E-Ticaret Sitesi
Mobil Uygulamalar
3D E-Ticaret Sitesi
Özel E-Ticaret Yazılımı
Ücretsiz Demo İncele
E-Tahsilat Çözümleri
Entegrasyonlar
Online Satın Alın
İletişim Bilgilerimiz
Firmamız Hakkında
Referanslarımız
Müşteri Yorumları
Banka Hesap Numaraları
Sosyal Sorumluluk Projeleri
Basın ve Seminerlerimiz
Bayilik Başvurusu
Çözüm Ortaklarımız
Görsel Dökümanlar
Güvenli Ödeme
Sıkça Sorulan Sorular
Ücretsiz Eğitimler
Eğitim Videolarımız
Geliştirici Konsolu
Bayi Portalı
0850 532 28 14
Haşim İşcan Cd. Tuğsa Plaza
Kat 7 Osmangazi / BURSA
info@eticaretsoft.com
BLOG BİZİ TAKİP EDİN
E-Ticaret Haberleri
İnternetten Ürün Satmak
Neden Hazır Altyapı?
E-Ticaret Sözlüğü
© 1998 - 2019 ATS YAZILIM A.Ş. Her hakkı saklıdır.   |   RSS   |   Gizlilik Politikası