ETicaretSoft Blog

Türkiye'den ve Dünya'dan en güncel e-ticaret ve teknoloji yazıları.

E-Ticaret sitelerinde satış artırma teknikleri.

E-Ticaret sitelerinde satış artırma teknikleri.

Tarih: 23.02.2021

İnternetten ürün satmak ve bunun sürekliliğini sağlamak için, sadece bir E-Ticaret sitesi kurup müşterilerinizin sizi bulmalarını beklemek, genellikle hayal kırıklığı ile sonuçlanır.

Günümüzün rekabet ortamında arama motorlarının maharetleri dışında ayrıca reklam çalışmaları da yapmak gerekiyor. Sosyal medya ve diğer reklam platformları hakkında detaylı bilgiler içeren bir makaleyi de çok yakında sizlerle paylaşıyor olacağız.

Bu yazımızda ise bir E-Ticaret sitesinin reklam çalışmalarına başlamadan önce tamamlaması gereken aşamalara değineceğiz. Müşterilerinizin sitenizi arama motorlarında bulabilmeleri, sitenizi bulduklarında ürünlerinizi beğenmeleri, alışveriş yapmak için sitenize güvenmeleri gerekiyor.

İnternetten ürün veya hizmet satmak ve bu satışların hem sürekliliğini sağlamak, hem de sipariş miktarlarını artırmak için dikkat etmeniz gereken püf noktalarını aşağıda sizler için listeledik.

1) Ürün Adları ve Açıklamalar

Ürün adı, kısa ve net bir şekilde ürünü tanımlamalıdır. Müşterileriniz bu ürün adını gördüklerinde, aradıkları ürün olup olmadığına hızlıca ve tereddütsüz karar verebilmeliler. Bunun yanında site içi arama ve arama motorları üzerinden yapacakları aramalarda, ürüne kolayca ulaşabilmeliler.

İleride yapacağınız reklam çalışmaları için; Ürün adları tamamen büyük harflerden oluşmamalıdır. Ürün adında kullandığınız kelimelerin sadece baş harflerini büyük harf kullanarak yazın.

Örneğin;
“Miss Flowers Şapkalı Bebek Tulumu” doğru bir ürün adı örneğidir. 
“MISS FLOWERS ŞAPKALI BEBEK TULUMU” yanlış bir ürün adı örneğidir.
Ürün adlarının tamamını büyük harflerle yazmak, ileride reklam çalışmaları yaparken size ciddi sorunlar yaşatır.

Ürün açıklamaları çok önemlidir. Bir ürünü internetten satın alacaksanız, bakacağınız en önemli yerlerden biridir. Müşterinizin ürüne dokunamadığını, yakından inceleyemediğini hatta koklayamadığını düşünün.

Ürün açıklamaları, gereksiz bilgiler içermeyen fakat ürünü detayları ile birlikte anlatan cümlelerden oluşmalıdır. Yıkama Talimatı, Kargo Bilgisi, Ütüleme Talimatı, Kullanım Alanları, Dikkat Edilmesi Gerekenler, Teknik Özellikler, Ürün Özellikleri ve benzeri başlıklar kullanarak açıklamalar yazın.

Satışını yapmakta olduğunuz ürün hakkında hiçbir soru işareti bırakmamaya çalışın.

2) Fotoğraflar

Ürün görselleri, E-Ticaret siteleri için en önemli detaylardan biridir. Müşterilerinizin, alışverişlerde ürünleri fiziksel olarak inceleme şansı bulunmadığı için ürün görsellerinin gerçekçi ve her açıdan ürünü yansıtacak nitelikte olması gerekir.

Ürün Fotoğraflarında gereksiz ayrıntılar, alakasız arka planlar gibi ayrıntıların olması, müşterinizin ürün fotoğrafına ve fotoğraftaki detaylara odaklanmasını zorlaştırır. Mümkün olduğunca sade ve kaliteli görseller hazırlayarak ürün fotoğraflarınızı yüklemelisiniz. Bu konuda daha detaylı bilgi için “Ürün görsellerinin ve açıklamaların önemi.” Konu başlıklı Blog yazımızı incelemenizi öneririz.

3) Ürün İnceleme Sayfalarında Müşteri Yorumlarına Yer Verin

E-Ticaret sitenizin ürün inceleme sayfalarında müşterilerinizin yorum yapabilecekleri ve diğer müşterilerin yaptıkları yorumları inceleyebilecekleri bir alan oluşturun.

İnternetten yapılan çevrimiçi alışverişlerde müşterinin alım kararını etkileyen en önemli unsurlardan biri de kesinlikle ürün yorumlarıdır.

Müşterilerinizden satış sonrası düşüncelerini yorum yaparak belirtmelerini rica edebilirsiniz. Olumlu olumsuz tüm yorumlara yer vermeye çalışın. Soru nitelikli olan yorumlara ise yönetici sıfatıyla mutlaka cevap verin.

E-Ticaret Sitelerinizden alışveriş yapacak olan müşterilerinizin en temel endişesi güven ve alışveriş sonrası muhatap bulamama korkusudur.

Ürün yorumları etkin ve doğru bir şekilde kullanıldığında, müşterilerinizin bu endişelerini gidermek için çok etkili bir araçtır.

4) Arayüz Tasarımı ve Değişken Görseller

E-Ticaret sitenizin tasarımı, bilgisayarda ya da mobil cihazlarda görüntüsü, ilk izlenim için oldukça önemlidir.  Mümkün olduğunca sade ve ürünlerinizi ön plana
çıkaran bir tasarım kullanmanızı öneririz.

Bunun yanında ziyaretçilerinizin aradığı her şeyi kolaylıkla bulabilecekleri, karmaşık detayları olmayan bir Kategori – Menü yapısı kurgulamak da büyük önem taşır. Bu konuda eğer kullandığınız E-Ticaret paketinin altyapısı müsaitse, ürün arama filtrelerine de mutlaka tasarımda yer vermenizi öneririz. Ürün arama filtreleri hakkında daha detaylı bilgi için “Ürün arama filtrelerinin önemi.“ konu başlıklı Blog yazımızı inceleyebilirsiniz.

Değişken görseller olarak tabir ettiğimiz Slider, Banner, Splash Bildirim gibi grafik çalışmaları içeren tanıtıcı görsellerin belirli aralıklarda değiştirilmesi gerekir. Aylarca aynı kampanya görselinin sitenizde yayında kalması, o görseli önemsizleştirdiği gibi sitenizde de güncelleme yapılmadığı imajı yaratır.

Değişken görsellerin amacı, sitenizi sürekli aktif ve güncel gösterir irken, bir takım kampanya ve tanıtım çalışmalarını da desteklemektir. Bu da müşterilerinizde oluşabilecek güven ve muhatap bulamama endişesini gidermeye yardımcı olur.

5) Müşterilerinizin Size Kolayca Ulaşabilmelerini Sağlayın

E-Ticaret sitenizi ziyaret eden müşterilerinizin size kolaylıkla ulaşabilecekleri alanlar oluşturun. Web sitenizde canlı destek gibi eklentiler kullanabileceğiniz gibi, bunun dışında son zamanlarda sıkça kullanılan WhatsApp hattını web sitenize ekleyerek de bu sorunu aşabilirsiniz. İlk defa alışveriş yapacak müşterilerinizin adres, telefon gibi bilgilerinizi internet sitenizin görünür bir alanında kolayca bulabilmeleri, onlara güven verecektir.

6) Hakkımızda Sayfasını Düzenleyin

İnternet mağazanız ve firmanız hakkında bilgiler içeren bir alan genellikle “Hakkımızda” başlığıyla hemen hemen birçok E-Ticaret sitesinde yer almaktadır. Sattığınız, üretimini yaptığınız ürünler hakkında, firmanızın kısa öz geçmişini de içeren bir tanıtım yazısı hazırlayıp bu alanda yayınlamanız çok önemlidir. Özellikle ilk defa sitenizden alışveriş yapacak olan müşterilerinize güven verir ve alışveriş yapmadan siteden ayrılma oranını azaltır.

E-Ticaret sitesi işleten birçok girişimci Hakkımızda alanına özensizce birkaç kelime yazı yazarak bu işi geçiştirmeyi tercih ederler. Eğer siz bu kozu etkili
kullanırsanız fark yaratırsınız.

Bunlara ilaveten, Hakkımızda alanına bir tanıtım videosu eklemek de oldukça etkili olacaktır.

7) Alternatif Ödeme Seçenekleri Oluşturun

İnternet mağazanızdan alışveriş yapacak olan her müşteri havale/EFT ile uğraşmak istemeyebilir ya kredi kartıyla işlem yapmak istemeyebilir. Müşterilerinize alışveriş yapabilmeleri için birden fazla ödeme seçeneği sunun. Böylelikle sepeti terk etme oranı büyük ölçüde azalacaktır. Her müşteri kendine uygun olan ödeme yöntemini tercih ederek sipariş geçebilmelidir. Günümüzde satıcı için dezavantajlı olsa da, müşterileri için çokça tercih edilen Kargo ile Kapıda Ödeme seçeneği de bu konuda size büyük avantaj sağlayacaktır.

E-Ticaret sitenize ekleyeceğiniz ödeme altyapıları hakkında daha detaylı bilgi almak için “
Sanal mağazanıza ödeme altyapısı seçerken.
” Konu başlıklı Blog yazımızı inceleyebilirsiniz.

8) E-Ticaret Sitenizde Blog Yazılarına Yer Verin

Genellikle görsellerle ön planda olan E-Ticaret sitelerinde yazı içerikleri oldukça azdır. Satışını yaptığınız ürünler ile ilgili anahtar kelimelerinizi içeren metinler, makaleler hazırlayıp sitenizde yayınlayın. Bu sayede arama motorlarında çıkmak için ürün açıklamaları ve ürün adlarının dışında fazladan kaynak oluşturmuş olursunuz.  Düzenli olarak güncellenen bir Blog sayfası, hem arama motorlarındaki sıralamanız etkileyecek, hem de yeni müşterileri web sitenize çekmenizi daha da kolaylaştıracaktır.

ETicaretSoft

Bu yazıyı 495 kişi okudu
Yazıyı Paylaş

 

Peşin Fiyatına 9 Taksit

E-Ticaret Paketlerimizi, tüm kredi kartlarına peşin fiyatına 9 taksitle satın alabilirsiniz.