ETicaretSoft Blog

Türkiye'den ve Dünya'dan en güncel e-ticaret ve teknoloji yazıları.

E-Ticaret’in olmazsa olmazı: Mobil uyumluluk.

E-Ticaret’in olmazsa olmazı: Mobil uyumluluk.

Tarih: 27.12.2016

Gün geçtikte artan internet kullanımı yalnızca masaüstü ve dizüstü bilgisayarlardan erişimle kalmayıp mobil cihazlardan erişimin de artış göstermesiyle farklı bir boyut kazanmaya başladı.

Bir çok sektör profesyoneli tarafından yapılan araştırmalar ve paylaşılan veriler ışığında görüyoruz ki oyuna sonradan dahil olan mobil erişim kullanım rahatlığı ve lokasyon bağımsızlığı sayesinde oldukça hızlı bir biçimde yaygınlaşmakta. Mobil altyapı sağlayıcılarının bu duruma kayıtsız kalmayarak yaptığı yatırımların bu durumda payı olduğunu söylemeden geçemeyeceğiz.

Sonuç olarak hem dünyada hem de ülkemizde internet kullanıcılarının, internete erişimini yarı yarıya mobil cihazlardan sağladığı gerçeği karşımıza çıkıyor.

E-Ticaret bağlamında biraz daha derinlemesine bir araştırma yapacak olursak da geçtiğimiz yıl içerisinde ülkemizde e-ticaret sitelerinin ziyaretçilerinin neredeyse yarısı mobil cihazlardan gelmekte.

IAB ABD’nin 19 ülkeyi kapsayan Mobil E-Ticaret Global Perspektif Araştırması’na göre, Türkiye’de akıllı telefon veya tabletlerden yapılan alışveriş oranı %44.

Kullanıcılar arasında mobil alışveriş deneyimi rahatlık, zaman ve fiyat tasarrufu sağlaması açısından oldukça tercih edilen bir erişim kanalı olarak artarak yaygınlaşmaktadır.

Tüm bu göstergelerin ışığında e-ticaret sitelerinin mobil ziyaretçilerini mutlaka ama mutlaka göz önünde bulundurması bir zorunluluk halini almaktadır. E-Ticaret sitenizin mobil cihazlar ile uyumlu olması ve mobil cihazlardan sağlıklı bir biçimde görüntülenebilmesi, ziyaretçilerinizi ve satışlarınızı arttırmak için olmazsa olmaz bir durum halini almaktadır.

Tabi ki E-Ticaret Sitenizin mobil cihazlarda sağlıklı biçimde görüntülenmesi yeterli olmayabilir. Burada müşterilerinizin alışveriş deneyimlerinin de sağlıklı olması bir başka göz önünde bulundurmanız gereken durum olarak karşımıza çıkmaktadır. E-Ticaret sitenizin mobil cihazlarda görüntülenmesi kadar kullanıcılarınızın ürünlere erişimi, tıpkı masa üstü cihazlarda olduğu gibi ürün resimlerinin görüntülenmesi, sepet yönetimi ve diğer satın alma aşamalarının kolay bir şekilde gerçekleştirilebilmesi önem taşımaktadır. Satın alma aşamasında ödeme sistemlerinin de sağlıklı çalışıyor olması E-Ticaret Sitenizin ve sizin faydanıza olacaktır.

Ayrıca mobil uygulamaların da günden güne artış göstermesi mobil cihazların popülerliğinin git gide artacağının bir başka göstergesi olarak değerlendirilebilir.

ETicaretSoft

Bu yazıyı 1,622 kişi okudu
Yazıyı Paylaş

 

Peşin Fiyatına 9 Taksit

E-Ticaret Paketlerimizi, tüm kredi kartlarına peşin fiyatına 9 taksitle satın alabilirsiniz.