ETicaretSoft Blog

Türkiye'den ve Dünya'dan en güncel e-ticaret ve teknoloji yazıları.

Neden bir sanal mağaza sahibi olmalıyım?

Neden bir sanal mağaza sahibi olmalıyım?

Tarih: 30.01.2014

Türkiyede bir çok işletme elektronik ticaretin ne olduğunu az veya çok biliyor. Perakendeciler, toptancılar veya üreticiler neden internet satışında olmalı?
Aslında bu sorunun cevabı çok basit. "Fazla Müşteri, bulunabilirlik, az maliyet ve çok para" Evet, bunlar çok memnun edici bir o kadarda mutluluk verici, peki e-ticaret bu terimlerin karşılığını veriyor mu?

İnternette başarılı olmak tahmin ettiğiniz kadar zor değil, iyi ürün çekimi, kaliteli ürün gösterimi, iyi bir e-ticaret sistemi ve birazcık da reklam. Tabi bu işin kolay kısmı. Siparişler gelmeye başladığında internetten satışın ne kadar zor olduğunu anlamaya başlıyorsunuz. Ürünler karışıyor, müşteri istekleri değişiyor ve geri dönüşler başlıyor. Bunların hepsi doğru adımlar atıldığında maksimum 6 ay içerisinde gerçekleşiyor. En son söylediklerim çok hoş oldu, sizde dediniz ki "siparişler gelsin de gerisi kolay" bence de öyle sadece sizi biraz karamsarlığa sürüklemek istedim.

İşin gerçeği şu ki bütün firmalar küçük veya büyük her işletme elektronik ticarette bulunmak zorunda. Bir günde mağazanızın önünden kaç kişi geçiyor veya günde kaç kişiye ulaşa biliyorsunuz? İnternette milyonlarca insan mağazanızı ziyaret edebilir. Ürünlerinize rahatlıkla bakabilir ve satın alabilir. E-Ticaret geçmek istemeyen hala direnmekte olan işletmeler var, çok uzun değil onlarında bir e-ticaret sistemi kurması. Sektör büyüyor hem de çok hızlı büyüyor.

Türkiye`de e-ticaret sektörü 2013 yılını 40 milyar TL ile kapatıyoruz. Bu da geçen seneye oranla %30 civarı bir büyüme demek oluyor. Türkiye`deki internet kullanıcı sayısı 2012 sonu itibariyle 37 milyon kişidir. TÜİK verilerine göre internet kullanıcılarının yaklaşık %20`si, kişisel kullanım amaçlı online mal ve hizmet alışverişi yapmaktadır. Kredi kartı kullanıcılarının ise yaklaşık %33`ünün internetten alışveriş yaptığı ve bu oranın varlıklı kişilerde daha yüksek olduğu belirtilmekte. Öte yandan, son dönemde mobil internet kullanımında belirgin bir artış kaydedildi. Özellikle genç nüfusta, akıllı telefonlar başta olmak üzere yeni teknolojilere ve 3G internet kullanımına olan ilgi hızla artıyor. 2015 itibarıyla küresel ölçekte ticaretin %40`ının akıllı telefonlar; %34`ünün bilgisayarlar ve %26`sının tabletler üzerinden gerçekleşeceği tahmin ediliyor. Türkiye`nin ve Online İşler olarak bizim de daha pratik kullanıma, telefonlardan erişim sağlayacak mobil uygulamalara yatırım yaptığı ve yapmaya devam edeceği bir yıl olacak.

Bu verilere bakarak neden e-ticaret`te olmalıyım sorusunun cevabını çok rahat bir şekilde bula biliriz.

Kaynak: computerworld.com.tr

Furkan I.

Bu yazıyı 2,722 kişi okudu
Yazıyı Paylaş

 

Peşin Fiyatına 9 Taksit

E-Ticaret Paketlerimizi, tüm kredi kartlarına peşin fiyatına 9 taksitle satın alabilirsiniz.