ETicaretSoft Blog

Türkiye'den ve Dünya'dan en güncel e-ticaret ve teknoloji yazıları.

Yeni mesafeli sözleşmeler yönetmeliği resmi gazatede yayımlandı.

Yeni mesafeli sözleşmeler yönetmeliği resmi gazatede yayımlandı.

Tarih: 03.01.2015

E-Ticarette tüketiciyi korumaya yönelik düzenlemelere yenileri eklendi. Bir süre önce TBMM’de kabul edilen Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun Tasarısı’nın ardından, Mesafeli Satışlar Yönetmeliği de Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’a uyumlu olarak değiştirildi. Resmi Gazete'de yayımlanan yeni yönetmelik e-ticaret şirketleri ve müşterilerini yakından ilgilendiren düzenlemeler getiriyor.

Yeni Mesafeli Satışlar Yönetmeliği ile gelen yeniliklerden ilki, ön bilgilendirmelerle ilgili. Satış yapan e-ticaret sitesinin ilgili yönetmelikte belirlene tüm bilgileri, ön bilgilendirme formunda sağlamak zorunda olacak. Ön bilgilendirmenin nasıl yapılacağı, örneğin 12 punto, açık ve anlaşılır bir dil kullanılması gibi gereklilikler de mecburi olacak. Bu kurallara uymayan e-ticaret sitelerinden alışveriş yapan tüketiciler siparişleriyle bağlı olmayacak.

Tüketicilerin cayma hakkında yapılan değişikliklerse, yönetmeliğin sağladığı önemli iyileştirmelerden bir diğeri. Cayma hakkını 14 güne çıkaran yeni Mesafeli Satışlar Yönetmeliği, hakkın kullanım şartlarını da yeniden düzenliyor. Tüketicilerin cayma hakkını kullanabilmeleri için yönetmelikte belirlenen ya da sitede yayınlanan ilgili formu doldurmaları gerekecek. Tüketicinin bildirimi yapmasının ardından geçen 10 gün içinde malı iade etmesi gerekiyor. Malın veya hizmetin teslimi artık mümkün değilse, satıcının (stokta bulunmama halleri dışında) 3 gün içinde durumu tüketiciye bildirmesi ve teslimat masrafları da dahil tüm parayı 14 gün içinde tüketiciye iade etmesi zorunlu.

Yeni düzenleme online kanalla birlikte telefonla yapılan satışları da kapsıyor. Satıcıların iletişim ve satış bilgi detaylarının tümünü telefonda sağlaması artık zorunlu hale geliyor. Buna ek olarak telefonla satış için herhangi bir ekstra ücret tarifesi uygulanması da artık yasaklanıyor. Bugüne kadar web siteleri için zorunlu olan, satış kayıtlarının üç yıl süreyle tutulması kaydı da, artık diğer mesafeli satış aracılarını da kapsıyor.

27 Kasım 2014’te yayınlanan Mesafeli Satışlar Yönetmeliği, bu tarihten 3 ay sonra yürürlükte olacak.

Kaynak: Webrazzi

Erdal D.

Bu yazıyı 2,268 kişi okudu
Yazıyı Paylaş

 

Peşin Fiyatına 9 Taksit

E-Ticaret Paketlerimizi, tüm kredi kartlarına peşin fiyatına 9 taksitle satın alabilirsiniz.