E-Ticaret Sitesi, E-Ticaret Yazılımı, E-Ticaret Paketi, Satış Sitesi | ETicaretSoft
BLOGİLETİŞİM  
 

E-Ticaret Haberleri

Türkiye'den ve Dünya'dan en güncel e-ticaret ve teknoloji haberleri.

 
Tüketici Araştırması: Online alışverişte hızlı yükseliş.
Tüketici Araştırması: Online alışverişte hızlı yükseliş.
 
Tarih: 25.10.2014

Dünya genelinde faaliyet gösteren ve hizmet veren denetim-danışmanlık firması EY yapmış olduğu yeni araştırmanın sonuçlarını açıkladı.

EY'in yapmış olduğu "Uluslararası Tüketici Araştırması" sonuçları şöyle;
Dünya üzerinde internet kullananların yüzde 62'si internetten alışveriş yapıyor. Türkiye'de ise bu oran yüzde 69'lar da. Türkiye'deki internet kullanıcılarının online alışveriş oranı dünya ortalamasının üzerinde olsa da Avrupa ve ABD rakamların henüz altında.

Araştırmada ayrıca ülkemizdeki internet kullanıcıların internette geçirdikleri zaman dünya ortalamasının üzerinde. Bütün yaş grupları göz önünde bulundurulduğunda Türkiye'de ki internet kullanıcıları dünyadaki diğer internet kullanıcılarıyla kıyaslandığında internetin bilgi edinmek için daha elverişli bir ortam olduğu kanısında.

Hem ülkemizde hemde dünya genelinde internet kullanıcıların ve tüketicilerin E-Ticaret mağazalarından en çok giyim ve tekstil ürünlerini satın aldığı görülüyor. Yüzde 7'lik bir farkla Türkiye dünya ortalamasının üzerinde.
Son bir yıllık dönem içerisinde E-Ticaret sitelerinden yapılan satışların yüzde 51'i giyim ve tekstil ürünleri olurken, yüzde 40 ile tüketici elektroniği ikinci sırada yer almakta, yüzde 34 ile internetten yapılan alışverişlerde 3. sırayı ise telefon ve mobil tarife paketleri yer alıyor.

Son 1 yıllık dönem (2013-2014) bir önceki dönemle(2011-2012) karşılaştırıldığında E-Ticaret sitelerinden yapılan alışverişteki artış oranının en çok telefon veya mobil tarife paketleri, giyim ve tüketici elektroniğinde gerçekleştiği görülüyor.

Bilinen klasik mağaza alışverişlerinde en yüksek düşüş oranı tüketici elektroniğinde. Bu sonuç tüketici elektroniği satın alanların interneti geleneksel mağazalar göre daha fazla tercih ettiğini ve bu alandaki pazar payının giderek online ortama kaydığını gösterir nitelikte.
Bununla birlikte araştırmada Türkiye pazarı göz önüne alındığında, araştırmanın gerçekleştiği dönemdeki son 12 ay içinde hemen hemen tüm kategorilerde geleneksel mağazalardan yapılan alışverişlerde bir düşüş ve azalma olduğunun dikkat çekmekte olduğu görüldü.
Geleneksel mağaza alışverişlerinde en yüksek düşüş 14 puanla tüketici elektroniğinde olurken, tüketici elektroniğini sırasıyla 12 puan ile giyim, 10 puan ile yiyecek-içecek takip etti.Dünya ortalamasına bakıldığında ise tüketici elektroniği alışverişini mağaza kanalından yaptığını söyleyenlerin sayısında 8 puanlık bir düşüş olduğu gözlendi.

İnternet ortamında ülkemizdeki E-Ticaret siteleri üzerinden yapılan alışverişleri etkileyen faktörlerin başında, 10 üzerinden yapılan değerlendirmeye göre 8,4'le web sitesinin güvenliği birinci, 8,1'le teslimat şartları ikinci, 7,2 ile tanıtıcı teklifler üçüncü sırada yer alıyor.

Araştırmaya katılan Türkiye'de ki tüketiciler internet üzerinden en uzun araştırmayı otomobil için yapıyorlar bu kategoriyi sırasıyla evle ilgili sigortalar ve telefon veya mobil sözleşmeler izliyor.

Araştırmada, Türk tüketicilerinin marka sadakatinin öne çıktığı ürün grupları sırasıyla yiyecek-içecek, tüketici elektroniği ve giyim olarak sıralanıyor. Türk tüketicilerinin marka sadakati, global ortalamaya ve Batı Avrupa 'ya göre aynı kalırken; Orta Doğu ülkelerine nazaran 0,3 puan daha yüksek olduğu görülüyor.

Tüketici sadakatinde sadece 2011-2012 dönemi ile karşılaştırıldığında 2012-2013 döneminde ticari mallar, evle ilgili sigortalar ve tüketici kredileri kategorilerinde düşüş yaşandığı fark ediliyor. Diğer tüm kategorilerde artış gözlenmekte.

Kaynak: Radikal


Coşkun E.


Yazıyı Paylaş

   


Etiketler : E-Ticaret, Tüketici Araştırması

Bu yazıyı 2,499 kişi okudu. 


Diğer Yazılar
Tüm Bloglar
 

 
E-Ticaret sitenize ürünlerinizi eklerken nelere dikkat etmelisiniz?
 

 
E-Ticaret sitenizdeki ürün açıklamalarının önemi.
 

 
Elektronik ticarete ve toplu SMS'e yeni düzenleme.
 

 
2016 Yılı Türkiye’de İnternet kullanım istatistikleri.
 

 
E-Ticaret’in olmazsa olmazı: Mobil uyumluluk.
 

 
İnternetten alışverişe yeni düzenleme geliyor.
 

 
Yeni kurulan bir e-ticaret sitesini nasıl duyurabilirim?
 

 
İnternet şirketlerine online şikayet sistemi zorunlu olacak.
 

 
E-ticaret sitelerine toptan ürün sunmak üzere bir B2B girişimi.
 

 
BDDK Yeni kredi ve kredi kartları yönetmeliği yürürlüğe girdi.
 Peşin Fiyatına 9 Taksit
E-Ticaret Paketlerimizi, tüm kredi kartlarına peşin fiyatına 9 taksitle satın alabilirsiniz.

Peşin Fiyatına 9 Taksit

 
ÜRÜNLERİMİZ ETİCARETSOFT DESTEK BİZE ULAŞIN
E-Ticaret Paketleri
Detaylı Paket Özellikleri
Konsept Tasarım Paketleri
Mobil E-Ticaret Sitesi
Mobil Uygulamalar
3D E-Ticaret Sitesi
Özel E-Ticaret Yazılımı
Ücretsiz Demo İncele
E-Tahsilat Çözümleri
Entegrasyonlar
Online Satın Alın
İletişim Bilgilerimiz
Firmamız Hakkında
Referanslarımız
Müşteri Yorumları
Banka Hesap Numaraları
Sosyal Sorumluluk Projeleri
Basın ve Seminerlerimiz
Bayilik Başvurusu
Çözüm Ortaklarımız
Görsel Dökümanlar
Güvenli Ödeme
Sıkça Sorulan Sorular
Ücretsiz Eğitimler
Eğitim Videolarımız
Geliştirici Konsolu
Bayi Portalı
0850 532 28 14
Haşim İşcan Cd. Tuğsa Plaza
Kat 7 Osmangazi / BURSA
info@eticaretsoft.com
BLOG BİZİ TAKİP EDİN
E-Ticaret Haberleri
İnternetten Ürün Satmak
Neden Hazır Altyapı?
E-Ticaret Sözlüğü
© 1998 - 2019 ATS YAZILIM A.Ş. Her hakkı saklıdır.   |   RSS   |   Gizlilik Politikası