ETicaretSoft Blog

Türkiye'den ve Dünya'dan en güncel e-ticaret ve teknoloji yazıları.

E-Ticaret altyapı sağlayıcınızı seçerken.

E-Ticaret altyapı sağlayıcınızı seçerken.

Tarih: 12.01.2020

E-Ticaret, yıllar boyunca gelişerek satın alma ve satış yapma kavramlarının sınırlarını genişletti. Mal ve hizmet ticaretine yeni bir boyut kazandırdı.

Büyük bir ivme ile E-Ticaret’in tercih edilme oranı artarken, buna paralel olarak E-Ticaret altyapı sağlayıcıları da yeni yapılanmalar ve geliştirmelerle bu süreci takip ettiler.

Elbette bu altyapı sağlayıcı firmalarının hepsi ulaşmayı bekledikleri hedeflere ulaşamadılar. E-Ticaret paket yazılımları sunan firmalar arasında geçmiş yıllarda faaliyetlerini sonlandıran, yeni yeni bu alanda var olmaya çalışan ve yıllardır kendini geliştirerek sektörde yerini sağlamlaştıran işletmeler tanıdık, tanıyoruz.

Bunlara ilaveten piyasada ücretsiz olarak kurulumunu yapıp kullanabileceğiniz hazır sistemler de var, kendi işletmenize ve ürününüze özel yazılım ve tasarım çözümleri sunan sistemler de var. Yazımızın devamında hepsine ayrı ayrı değineceğiz.

Ücretsiz Hazır E-Ticaret Siteleri
En çok kullanılan ve genelde ülkemizde OpenCart, Magento ve CS Cart olarak bilinen E-Ticaret yazılımları mevcut. İnternette küçük bir araştırma yaparak bu yazılımlara ulaşabilir, biraz teknik bilginiz varsa yardım bile almadan kurulumunu yapıp kullanmaya başlayabilirsiniz. Eğer teknik bilginiz yoksa piyasada bu sistemler üzerinde geliştirmeler yaparak satışını gerçekleştiren yazılım firmaları da mevcut. Uygun fiyatlarla sizlere kurulum konusunda yardım edebilirler. Fakat böyle bir işe kalkışmadan önce mutlaka en az 1 yıldır bu yazılımları kullanan birinden fikir alın. Çünkü büyük bir bölümü memnun değil ve he zaman eksik olan, çalışmayan bir takım özelliklerden (gereksinimlerden) bahsederler. Özellikle ödeme altyapıları konusunda ekstra destek almanız gerekebilir ki bu da yine ekstra ücretler ödemeniz anlamına gelir. Ayrıca satacağınız ürüne özel bir takım özelliklere ihtiyaç duyduğunuzda maalesef aradığınızı bulamama ihtimaliniz çok yüksek.

Unutmayın!
Bir hizmet ücretsiz ise, ürün sizsiniz.


Facebook, Intagram, Youtube vb. birçok sosyal medya platformu size ücretsiz olarak hizmet verirken aslında sizlerin profil hesaplarını birer reklam ilan panosu olarak kullanırlar. Tercihlerinizi analiz eder, sosyal ve ekonomik durumlarınızı analiz eder, coğrafi konumlarınız ile birleştirir ve reklam verenlerin sponsorlu içeriklerini sizlerin karşısına çıkarır.

Yukarıda bahsettiğimiz ücretsiz E-Ticaret yazılımlarında durum bundan farklı değildir.

E-Ticaret dışarıdan bakıldığında çok kolay ve hızlıca para kazanabileceğiniz bir yol gibi görünür. Aslında bu doğrudur. Fakat altyapı olarak oldukça karmaşık bir algoritma ile hazırlanır. Kullanıcı dostu bir yönetim paneli, sizi hızlıca bu sonuca götürmek için önemli bir etkendir. Ürün yüklemek, kategoriler, markalar oluşturmak, fotoğraflar hazırlamak, ürün tanıtım ve açıklama yazıları hazırlama, bannerlar vs. Tüm bu aşamaları istediğiniz ve para kazanacağınız noktaya getirmek için stratejik düşünmeniz ve çok çalışmanız gerekir.

Uzun bir zaman harcayarak ve ciddi bir emek ile kurgulayıp ürünlerinizi satışa çıkardığınız kıymetli sanal mağazanızın sizi yarı yolda bırakmasını elbette istemezsiniz.

Ücretli E-Ticaret Siteleri
Yazımızın başında da sözünü ettiğimiz gibi ücretli E-Ticaret altyapı sağlayıcısı olarak faaliyet gösteren birçok firma mevcut. Fakat ülkemizde sadece 3-4 firma bu konuda hizmetleri ile sektöre öncülük eder niteliktedir.

Sizlere tavsiyelerimiz;
. İnceleme konusunda titiz davranın.

. Her şeyden önce ne yapmak istediğinize net olarak karar verin.

. Sonrasında satacağınız ürün gurubuna yakın referans siteleri inceleyin.

. Bu sitelerden küçük miktarlarda alışveriş yapın ve karşılaştığınız sorunları not alın.

. Fiyat - Fayda analizi yapın. İhtiyacınız olan özellikleri size en uygun fiyata sunabilecek firmaları tercih edin. Fakat bunu yaparken alacağınız hizmetin sürekliliğini ve kalitesini ön planda tutun. Referans sitelerin sahipleri ile görüşerek çalışacağınız firma hakkında görüşlerini alın.

. Gerçekçi olmaya özen gösterin. Bir satıcıda pahalı fiyata sunulan bir özellik, başka bir satıcıda ücretsiz olarak sunuluyorsa doğruluğunu ve kalitesini mutlaka test edin. Eğer test edemiyorsanız kullanan diğer müşterileri ile görüşerek düşüncelerini alın.

. Ömür boyu lisans demek, “biz bu yazılımı bir kere satarız, sonrasına karışmayız” demektir.
Sürekli destek gerektiren ve giderleri olan bir ürünün fiyatının da buna bağlı olarak süreklilik arz etmesi gerekir. SSL Güvenlik Sertifikası, Sunucu, Domain, bakım ve geliştirme hizmetlerinin yıllık olarak sağlanması için ödenmesi gereken bir takım masrafları da içerisine dahil eden “Yıllık Lisans Yenileme” modeli ile hizmet satın alın. Böylelikle sanal mağazanız her zaman aktif ve son teknolojiyle hazırlanmış bir altyapıya sahip olur.

. Demo yönetim paneli incelemesi yapın. Bunu yaparken pratik çözümler sunan, size yapacağınız işleri en kısa zamanda ve en pratik bir şekilde yapmaya olanak tanıyan satıcıları tercih edin.

Ücretli hazır paket E-Ticaret yazılımları genel amaçlı olarak üretilirler. Bu bağlamda tüm sektörlerin çok büyük bir bölümü için herhangi bir müdahale yapmaya gerek olmaksızın çözüm sunabilirler. Fakat bazı özel durumlar için bu hazır paketlerin de özelleştirilebilmesi gerekir. Yine ücretli ve yıllık lisans yenilemeli olarak hizmet veren satıcılar bu konuda size %100 çözüm sunarlar. Çünkü tamamı ile kendilerinin yazarak programladıkları bu ürünleri, çok farklı amaçlar için de revize edebilirler. Bu noktadan konuyu ele alırsak aslında E-Ticaret ile satılamayacak ürün yoktur diyebiliriz.

Son olarak tasarımın öneminden bahsetmek istiyorum;
Görsel olarak ürünleri ön planda tutan ve dinamik bir şekilde sizin tarafınızdan değişime olanak tanıyan tasarımlar tercih etmek sizin avantajınıza olacaktır. Ayrıca yine güven veren bir tasarım, müşterilerinizin de endişe etmeden alışveriş yapmasına olanak tanır.

Bizi takip etmeye devam edin...


Hakan ERKOL

Bu yazıyı 962 kişi okudu
Yazıyı Paylaş

 

Peşin Fiyatına 9 Taksit

E-Ticaret Paketlerimizi, tüm kredi kartlarına peşin fiyatına 9 taksitle satın alabilirsiniz.