ETicaretSoft Blog

Türkiye'den ve Dünya'dan en güncel e-ticaret ve teknoloji yazıları.

E-Ticaret sitelerinin içerik pazarlamasında yaptıkları kritik hatalar.

E-Ticaret sitelerinin içerik pazarlamasında yaptıkları kritik hatalar.

Tarih: 10.01.2017

E-Ticaret siteleri; rekabetin çok çetin geçtiği son yıllarda, alternatif içerik pazarlaması yöntemleri kullanarak sitelerine daha fazla ziyaretçi çekip geri dönüşümü ve dolayısıyla da satış rakamlarını arttırmaya çalışıyorlar. Blog içerikleri, videolar, ilgi çekici haberler, ücretsiz içerikler, sosyal ağlarda paylaşılan gönderiler derken tüm bu karmaşa içerisinde çoğu zaman gözden kaçırılan durumlar ve yapılan kritik hatalar karşımıza çıkabiliyor. Tüm bu kanalların doğru biçimde yönetilebilmesi ve hedeflenen kitlenin e-ticaret sitesine çekilebilmesi için içerik pazarlamasının daha dikkatli yapılması ve bundan en üst seviyede faydalanılabilmesi gerekiyor. Bazı detaylara daha dikkatli yaklaştığınızda geri dönüşlerinizin artacağını ve içerik pazarlamasından daha etkin yararlanabileceğinizi sizler de göreceksiniz.

Kalitesiz ve alakasız paylaşımlardan uzak durun
Her ne kadar herkesin çok büyük marka olmak iddiası olmasa bile yine de hedeflediği bir kitle ve bu kitle üzerinde bırakmak istediği bir etki olacaktır. İşte tüm bunları popüler olmak adına işinizle ve markanızla alakası olmayan paylaşımlar yaparak heba etmeyin. Paylaşımlarınızda sitenizin ve sattığınız ürünlerin alaka düzeyinin yüksek olmasına dikkat edin!

Herşeye dair sözünüz olmasın
Yine popüler olmak ve daha fazla paylaşımda bulunmak adına gündeme dair sizinle alakalı alakasız her konuda bir şeyler söylemenize hiç ama hiç gerek yok. Özellikle belirli konularda uzman olduğunuzu ifade etmek, kitleniz nazarında güvenilirliğinizi arttıracaktır. Şunu unutmayın ki hitap ettiğiniz kitleye bir şeyler katacak kaliteli paylaşımları haftada bir iki kez yapmak her gün sıradan ve kalitesiz bir şeyler söylemekten daha faydalı olacaktır.

Hedef kitlenizi doğru belirlemek
Hitap ettiğiniz hedef kitlenizi mutlaka doğru seçmelisiniz. E-Ticaret sitenizde sattığınız ürünlerin hitap ettiği kitle ile içerik paylaşımlarınız ile ilgilenebilecek kitlenin de doğru orantılı olması gerekir. Unutmayın ki, içerikleriniz, en nihayetinde e-ticaret sitenizde satışa sunduğunuz ürünlerinizi beğenerek satın alabilecek kitleyi, sitenize ziyaretçi olarak çekebilmek adına yaptığınız bir faaliyettir. Ayrıca paylaşımlarınızda kullandığınız dil ve seçtiğiniz görseller yine hedeflediğiniz müşteri kitlenize uygun olmalıdır.

İçeriklerinizi paylaşımlı hale getirin
Yalnızca kendi kanallarınız için içerik üretmek bir süre sonra aynı alan içerisinde dönüp durduğunuz gerçeği ile yüzleşmenize sebep olacaktır. Bu yüzden alaka düzeyinizi de dikkate alarak farklı platformlarda ya da başka bloglar ile etkileşim hâlinde olan içerikler üretmeniz paylaşımlarınızın daha geniş kitleler tarafından fark edilmesini sağlayacaktır. Bunun için misafir yazarlara yer verebilirsiniz.

Sektörünüzdeki gelişmelerden mutlaka haberdar olun
E-Ticaret sitenizde satışa sunduğunuz ürünlerin gelişimini ya da faaliyet gösterdiğiniz sektör ile ilgili gelişmeleri mutlaka takip edin. Müşterilerinize bu gelişmeler ile ilgili sunacağınız içerikler hem yeni çıkan ürünlerinizi tanıtmanızı sağlayacak hem de sektörünüze ve işinize hâkim olduğunuz imajını sağlamlaştıracaktır.

İçeriklerinizin dönüşüm analizleri
E-Ticaret sitenize trafik çekmek ve geri dönüşüm sağlamak amacıyla bazen emek, bazen zaman ve bazen para harcayarak sağladığınız içeriklerinizin, doğru biçimde analizlerini yapmamak en fazla yaptığımız hatalardan birisidir. Bu analizler hem içerik pazarlama stratejinizi belirlemenizde sizlere yardımcı olacak hem de mevcut yayınlarınızın ne kadar işe yaradığı konusunda size işlenebilir veri sağlayacaktır. İçerikleriniz ile e-ticaret sitenize davet ettiğiniz ziyaretçilerinizin ayak izlerini takip etmemek, e-ticaretin size sunduğu, en kaliteli işlenebilir verilerden birisini değerlendirmemeniz demektir.

ETicaretSoft

Bu yazıyı 1,618 kişi okudu
Yazıyı Paylaş

 

Peşin Fiyatına 9 Taksit

E-Ticaret Paketlerimizi, tüm kredi kartlarına peşin fiyatına 9 taksitle satın alabilirsiniz.