E Ticaret Sitesi Yazılımı ve E-Ticaret Paketleri - ETicaretSoft
BLOGİLETİŞİM  
 

E-Ticaret Haberleri

Türkiye'den ve Dünya'dan en güncel e-ticaret ve teknoloji haberleri.

 
E-Ticaret'te başarı oranı en yüksek sektörler hangileri?
E-Ticaret'te başarı oranı en yüksek sektörler hangileri?
 
Tarih: 16.02.2015

E-Ticaret yani internette satışın Türkiye’de artması için en önemli şey şüphesiz ki zaman. Dünya genelinde baktığımızda e-ticaret başını almış gidiyor gibi görünse de; Türkiye’de azımsanamayacak bir yüzdeye sahip genç nüfusuyla büyük bir potansiyele sahip. Önemli olanda zaten bu potansiyeli dinamik bir güce çevirebilmek ki; en büyük avantaj Türkiye’deki genç kuşak internet kullanmayı seven ve zamanı oldukça kısıtlı bir kuşak.

Dünya nüfusu yaşlanırken dünya nüfusunun gençlik aşısını Türkiye oluşturuyor. Türkiye nüfusunun yüzde 25,6 ‘sını 0-15 yaş grubu gençler oluşturuyor. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) yapmış olduğu araştırma verilerine göre nüfusun yüzde 67.2’sini 16-64 yaş grubu oluşturuyor. Buna göre nüfusumuzun yüzde 7.2 lik kısmını da 65 yaş ve üstü oluşturuyor. Dünya genelinde ciddi bir genç yaş dinamiğine sahip ülkemizde tüm işlerini internet ve mobil platformları kullanarak çözen Y kuşağı denilen odak grup var. Y kuşağı adı verilen bu grup Türkiye nüfusunun yüzde 25 ‘ini kapsıyor. Bu ne demek? Türkiye nüfusunda 15-25 yaş arasında 16 milyon genç var demek. Bu grup günlük yaşantısında internet ve sosyal medyayı aktif kullanmayı seviyor ve tüm işlerini de bu mecralar yoluyla çözüyor.

Bu potansiyel ile yola çıkan sektörler öncelikli olarak iş geliştirme amaçlı doğru planlama yapmışlardır. Yapılan planlama çerçevesinde hızlı ve doğru adımlar atan firmalarının E-Ticaret okyanusunda yerlerini aldıklarını görüyoruz. Doğru ürün, doğru alt yapı üzerinden tüketiciyle buluşarak e-ticaret yapan firmalar bugün internette satış payında ciddi dilimlere sahip oldular. Özellikle bu genç nüfusu göz artı etmeyen e-ticaret yapan şirketler mobil teknolojiler üzerine yoğunlaştı. 2001 yılından bu yana ciddi bir yükselişe geçen ve kişisel bilgisayar satışlarını dahi geri de bırakan mobil teknolojiler (akıllı telefonlar, tabletler) e- ticarette yeni bir dünyanın kapısını açtı. Nihayetinde ülkemizde internetin yoğun kullanımı ile mobil cihazların giderek artan sayısı, sosyal medya kullanımının oranındaki ciddi artış kısa vadede Türkiye’de E- Ticareti çok daha iyi bir noktaya taşıdı.

Yeni nesil e-ticaret sistemleri üzerine uzun yıllardır hizmet veren ETicaretSoft’un, Türkiye genelinde 1500’ü aşkın E-Ticaret sitesi satışlarından 2014 yılı sonunda elde etmiş olduğu verilere göre sırasıyla anne ve bebek ürünleri, bayan ayakkabı çanta ve aksesuar, çocuk mobilyaları, ev dekorasyon ürünleri ile hediyelik ürünler e-ticaret pazarında geçen yılın en hızlı ve kolay büyüyen sektörleri oldu. Saymış olduğumuz bu sektörler inanılmaz fiyat avantajlarıyla tüketiciye sunulan özel kampanyalar ile önlenemez bir yükseliş ivmesi yakaladı.

Ülkemizde her yıl 1,4 milyon bebek dünyaya gelirken; 0-5 yaş arasındaki çocuk sayısı 7 milyon. İşte bu yüksek doğum rakamları ve çocuk sayısı e-ticaret alanında ciddi bir pazar yaratıyor. Anne ve bebek ürünlerinin yakaladığı ivme bu nedenle oldukça yüksek. E-Ticaret pazarında geçen yıla oranla yüzde 25’lik büyüme oranına sahip olan anne ve bebek ürünlerini, yüzde 15’lik dilimle çocuk mobilyaları yükselişe daha da devam edecek gibi görünüyor. Giyimin olmazsa olmaz bir parçası olan çanta, ayakkabı ve aksesuar kulvarı ise %18’lik hacimle hızlı ve kolay büyüyen sektörlerden bir diğeri.

Bu yükseliş yakalayan e-ticaret firmalarının elde ettiği cirolar ile yüzü fazlasıyla güldü. Bu sonuçlar ise küresel pazarda ticaretin nereden gelip nereye gittiğini yeni yatırımcılar için gözler önüne serdi.


Erdal D.


Yazıyı Paylaş

 


Etiketler : E-Ticaret, E-Ticaret'te Başarı

Bu yazıyı 3,645 kişi okudu. 


Diğer Yazılar
Tüm Bloglar
 

 
iPad üzerinden yapılan satışlar Android tabletlerin 10 katı.
 

 
E-Ticaret siteniz için alan adı belirlerken nelere dikkat etmeliyiz?
 

 
Türkiye’de online pazar yeri platformları araştırması.
 

 
2016 Yılı Türkiye’de İnternet kullanım istatistikleri.
 

 
E-ticaret sitelerine toptan ürün sunmak üzere bir B2B girişimi.
 

 
E-Ticaret sitenizde ürün odaklı blog yazılarının faydaları.
 

 
Tüketici Araştırması: Online alışverişte hızlı yükseliş.
 

 
Sosyal ağlarda kriz yönetimi nasıl yapılmalı?
 

 
E-Ticarette tüketicinin ödeme algısı değişiyor.
 

 
Sysmond ve ETicaretSoft işbirliği ile tam muhasebe entegrasyonu!
 Peşin Fiyatına 9 Taksit
E-Ticaret Paketlerimizi, tüm kredi kartlarına peşin fiyatına 9 taksitle satın alabilirsiniz.

Peşin Fiyatına 9 Taksit

 
ÜRÜNLERİMİZ ETİCARETSOFT DESTEK BİZE ULAŞIN
E-Ticaret Paketleri
Detaylı Paket Özellikleri
Konsept Tasarım Paketleri
Mobil E-Ticaret Sitesi
Mobil Uygulamalar
3D E-Ticaret Sitesi
Özel E-Ticaret Yazılımı
Ücretsiz Demo İncele
E-Tahsilat Çözümleri
Entegrasyonlar
Online Satın Alın
İletişim Bilgilerimiz
Firmamız Hakkında
Referanslarımız
Müşteri Yorumları
Banka Hesap Numaraları
Sosyal Sorumluluk Projeleri
Basın ve Seminerlerimiz
Bayilik Başvurusu
Çözüm Ortaklarımız
Görsel Dökümanlar
Güvenli Ödeme
Sıkça Sorulan Sorular
Ücretsiz Eğitimler
Eğitim Videolarımız
Geliştirici Konsolu
Bayi Portalı
0850 532 28 14
Haşim İşcan Cd. Tuğsa Plaza
Kat 7 Osmangazi / BURSA
info@eticaretsoft.com
BLOG BİZİ TAKİP EDİN
E-Ticaret Haberleri
İnternetten Ürün Satmak
Neden Hazır Altyapı?
E-Ticaret Sözlüğü
© 1998 - 2020 ATS YAZILIM A.Ş. Her hakkı saklıdır.   |   RSS   |   Gizlilik Politikası