ETicaretSoft Blog

Türkiye'den ve Dünya'dan en güncel e-ticaret ve teknoloji yazıları.

E-Ticaret'te başarı oranı en yüksek sektörler hangileri?

E-Ticaret'te başarı oranı en yüksek sektörler hangileri?

Tarih: 16.02.2015

E-Ticaret yani internette satışın Türkiye’de artması için en önemli şey şüphesiz ki zaman. Dünya genelinde baktığımızda e-ticaret başını almış gidiyor gibi görünse de; Türkiye’de azımsanamayacak bir yüzdeye sahip genç nüfusuyla büyük bir potansiyele sahip. Önemli olanda zaten bu potansiyeli dinamik bir güce çevirebilmek ki; en büyük avantaj Türkiye’deki genç kuşak internet kullanmayı seven ve zamanı oldukça kısıtlı bir kuşak.

Dünya nüfusu yaşlanırken dünya nüfusunun gençlik aşısını Türkiye oluşturuyor. Türkiye nüfusunun yüzde 25,6 ‘sını 0-15 yaş grubu gençler oluşturuyor. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) yapmış olduğu araştırma verilerine göre nüfusun yüzde 67.2’sini 16-64 yaş grubu oluşturuyor. Buna göre nüfusumuzun yüzde 7.2 lik kısmını da 65 yaş ve üstü oluşturuyor. Dünya genelinde ciddi bir genç yaş dinamiğine sahip ülkemizde tüm işlerini internet ve mobil platformları kullanarak çözen Y kuşağı denilen odak grup var. Y kuşağı adı verilen bu grup Türkiye nüfusunun yüzde 25 ‘ini kapsıyor. Bu ne demek? Türkiye nüfusunda 15-25 yaş arasında 16 milyon genç var demek. Bu grup günlük yaşantısında internet ve sosyal medyayı aktif kullanmayı seviyor ve tüm işlerini de bu mecralar yoluyla çözüyor.

Bu potansiyel ile yola çıkan sektörler öncelikli olarak iş geliştirme amaçlı doğru planlama yapmışlardır. Yapılan planlama çerçevesinde hızlı ve doğru adımlar atan firmalarının E-Ticaret okyanusunda yerlerini aldıklarını görüyoruz. Doğru ürün, doğru alt yapı üzerinden tüketiciyle buluşarak e-ticaret yapan firmalar bugün internette satış payında ciddi dilimlere sahip oldular. Özellikle bu genç nüfusu göz artı etmeyen e-ticaret yapan şirketler mobil teknolojiler üzerine yoğunlaştı. 2001 yılından bu yana ciddi bir yükselişe geçen ve kişisel bilgisayar satışlarını dahi geri de bırakan mobil teknolojiler (akıllı telefonlar, tabletler) e- ticarette yeni bir dünyanın kapısını açtı. Nihayetinde ülkemizde internetin yoğun kullanımı ile mobil cihazların giderek artan sayısı, sosyal medya kullanımının oranındaki ciddi artış kısa vadede Türkiye’de E- Ticareti çok daha iyi bir noktaya taşıdı.

Yeni nesil e-ticaret sistemleri üzerine uzun yıllardır hizmet veren ETicaretSoft’un, Türkiye genelinde 1500’ü aşkın E-Ticaret sitesi satışlarından 2014 yılı sonunda elde etmiş olduğu verilere göre sırasıyla anne ve bebek ürünleri, bayan ayakkabı çanta ve aksesuar, çocuk mobilyaları, ev dekorasyon ürünleri ile hediyelik ürünler e-ticaret pazarında geçen yılın en hızlı ve kolay büyüyen sektörleri oldu. Saymış olduğumuz bu sektörler inanılmaz fiyat avantajlarıyla tüketiciye sunulan özel kampanyalar ile önlenemez bir yükseliş ivmesi yakaladı.

Ülkemizde her yıl 1,4 milyon bebek dünyaya gelirken; 0-5 yaş arasındaki çocuk sayısı 7 milyon. İşte bu yüksek doğum rakamları ve çocuk sayısı e-ticaret alanında ciddi bir pazar yaratıyor. Anne ve bebek ürünlerinin yakaladığı ivme bu nedenle oldukça yüksek. E-Ticaret pazarında geçen yıla oranla yüzde 25’lik büyüme oranına sahip olan anne ve bebek ürünlerini, yüzde 15’lik dilimle çocuk mobilyaları yükselişe daha da devam edecek gibi görünüyor. Giyimin olmazsa olmaz bir parçası olan çanta, ayakkabı ve aksesuar kulvarı ise %18’lik hacimle hızlı ve kolay büyüyen sektörlerden bir diğeri.

Bu yükseliş yakalayan e-ticaret firmalarının elde ettiği cirolar ile yüzü fazlasıyla güldü. Bu sonuçlar ise küresel pazarda ticaretin nereden gelip nereye gittiğini yeni yatırımcılar için gözler önüne serdi.

Erdal D.

Bu yazıyı 4,630 kişi okudu
Yazıyı Paylaş

 

Peşin Fiyatına 9 Taksit

E-Ticaret Paketlerimizi, tüm kredi kartlarına peşin fiyatına 9 taksitle satın alabilirsiniz.