E Ticaret Sitesi Yazılımı ve E-Ticaret Paketleri - ETicaretSoft
BLOGİLETİŞİM  
 

E-Ticaret Haberleri

Türkiye'den ve Dünya'dan en güncel e-ticaret ve teknoloji haberleri.

 
E-Ticaret sitenize ürünlerinizi eklerken nelere dikkat etmelisiniz?
E-Ticaret sitenize ürünlerinizi eklerken nelere dikkat etmelisiniz?
 
Tarih: 11.08.2015

İnternet üzerinden ürün satışlarında, ürünü satın alacak olan kullanıcıların en büyük kaygılarından biriside ürünün anlatıldığı gibi veya sipariş edildiği gibi çıkmama ihtimalidir. Müşterilerinizdeki bu olumsuz kaygıyı azaltmak ve hatta ortadan kaldırmak için neler yapılabilir?

ETicaretSoft olarak bu yazımızda bu konulara değineceğiz.

Unutmamak gerekir ki internet üzerinden yapılan alışverişlerde, müşterilerinizi allışverişe ikna eden ürün fiyatından ziyade, doğru açıklama ve doğru tanıtımdır. Kısaca ürünlerinizin tanıtımı, ürünlerinizin fiyatından daha önemlidir.

Standart bir sanal mağazanın ürün tanıtım sayfasındaki bileşenler;

• Ürün fotoğrafları
• Ürün fiyat bilgisi
• Ürünün stok durumu
• Ürün özellikleri ve açıklaması
• Ürün hakkında diğer müşterilerin yapığı yorumlar
• Ve opsiyonel olarak tanıtılan ürünün muadilleri veya tamamlayıcı ürünler.

Bu ana başlıklar, ürün tanıtım sayfanızın kalitesinde önemli rol oynayan kilit faktörlerdir. Şimdi sırada bu ana başlıklarda en sık yapılan hatalar ve öneriler.

Ürün fotoğrafları
Tanıtımı yapılan ürünün satışının oranının artması için, en çok önem verilmesi gereken nokta, özgün ve kaliteli fotoğraflar ile sergilenmesidir. Ürün fotoğraflarının, sanal mağazanızdaki fotoğraf alanının boyutlarına göre düzenlenmesi ve eklenen fotoğrafta herhangi bir bozulma ve ya şekil bozukluğu olması müşterilerinizin ürün hakkında olumsuz kanıya varmamalarını sağlayan önemli bir faktördür. Sanal mağazanızı geliştirdikçe, mağaza konseptinize uygun bir şekilde ürünlerinizin kaliteli fotoğraflar ile tanıtmanız sizin hem sektörünüzde ön plana çıkmanıza hem de müşterileriniz tarafından, rakiplerinize oranla daha çok tercih edilmenizi sağlayacaktır.
Fotoğraf sayısının fazlalığı, müşterinizdeki soru işaretlerini gidermede ve sizden daha ucuza satış yapan rakip firmaların, ikinci plana alınmasında önemli bir rol oynar. Müşteri olarak düşünmeye çalışırsak ürün tanıtımında kullanılan fotoğraf sayısının bolluğu ve ürünün farklı açılardan çekilmiş fotoğrafları, daha fazla detay göstereceği için hem hizmet kalitenizin yüksek hem de ürününüzün güvenilir olduğunun belirtisi olacaktır.
Markalaşma hedefi ile yola çıkmanın önemli adımlarından birisi, ürünlerinizin fotoğraflarının müşterilerinizde herhangi bir soru işareti kalmayacak şekilde ürünü gösterebilmesidir.

Ürün fiyat bilgisi
Ürünün satış oranı için önemli bir etkendir. Rakip firmalarınızın, aynı veya muadil ürünü piyasaya sürdüğü fiyat takibinizde olmalı. İnternet üzerinden yapılan satışlarda ürünün fiyatını 2. plana düşürecek hamlelerde bulunarak, ürün fiyatlarınızı rakipleriniz ile bir tutma veya alta indirme yarışına girmenize gerek kalmayabilir. Ürün tanıtım sayfasında ürünün fiyatını KDV’ li, KDV’ siz, indirimli, kampanyalı veya kampanyasız tüm detayları girmeniz kaliteli ve sağlıklı bir tanıtım için önemlidir. Buna dikkat etmenizi öneriyoruz.

Ürünün stok durumu
Ürünlerinizin stok durumlarını sürekli güncel tutmanız, hem müşteri kaybetmemeniz açısından hem de marka değerinizin düşmemesi açısından önemlidir. Müşterilerinize stokta olmayan bir ürünün satışını yapmanız durumunda, ürünün temin edilemediğine dair yapacağınız geri bildirim o müşterinin yüksek ihtimal ile kaybedilmesine yol açacaktır. Stok bilginizi güncel tutmanız, sanal mağazanıza ve markanıza yapabileceğiniz önemli bir iyilik.

Ürün özellikleri ve açıklaması
Dikkat edilmesi gereken kilit noktalardan birisi de ürünün tanıtım metni ve özellikleridir.
Bu aşamada ürününüzün eksik, yanlış, ürünü anlatmayan, özgün olmayan, kopyalanmış metinler ile tanıtılması, sizi rakipleriniz ile aynı çizgiye çekecek, arama motorları tarafından kopya içerikli site sınıfına sokacak ve satış için müşterilerinizin dikkat edeceği faktörlerden geriye ürünün fiyatı, marka değeri, ürünlerinizin fotoğrafları gibi diğer maddeler kalacaktır. Ürününüzün tanıtım metninin özgün olarak hazırlanması, detaylı bilgi vermesi sitenize hem yeni müşteri çekmenize, hem de Google, Yahoo, Yandex gibi arama motorlarınca, özgün içerik barındırdığınız için faydalı görülerek üst sıralara çıkmanıza yardımcı olacaktır.

Ürün hakkında diğer müşterilerin yapığı yorumlar
Müşterilerinizin ürün hakkında yaptığı yorumları okuması, ürün hakkında satıcı kaynaklı değil, müşteri kaynaklı bilgi almasına olanak sağlayarak güvenilirliğinizi arttıracak ve ya düşürecektir. Bu aşamada ürünlerinizi satın alan müşterilerinizin, satın aldıkları ürünlere yorum yapmasını teşvik edecek hamlelerde bulunmanız gerekmektedir. Ürünlerinizdeki yorumlarınızın artması, yeni müşteriler tarafından tercih edilmeniz için önemli bir etken olacaktır.

Ve opsiyonel olarak tanıtılan ürünün muadilleri veya tamamlayıcı ürünler
Yapılan araştırmalar doğrultusunda, bu özelliğin doğru yapılandırılması ve kullanımı sonucunda sanal mağazaların satışlarında %7 - %32 aralığında artış olmaktadır. Örneğin; doğum günü pastası satışı yapan bir sanal mağaza, ürün tavsiye motoru sayesinde pasta satışlarının yanında mum, balon ve süs satışında ciddi bir artış sağlayabilir. Ürün tavsiye motoru teknolojisinin, sanal mağazalarda kullanılmaya başlanması ile olumlu bir artış sağlanmakta.

Sanal mağazanıza giren müşterinizi, satışa çevirmenin anahtarı tüm bu faktörlerin doğru bir şekilde üzerine düşülerek, dikkat edilerek uygulanmasında yatıyor. İnternet üzerinden yapılan satışlarda, müşterinin güvenini kazanabilmek, satışın en kilit noktalarından biri. Güven sağlamanın anahtarı ise marka değeriniz ve ürün tanıtımınızın kalitesinde gizli.


Kaan Y.


Yazıyı Paylaş

 


Etiketler : E-Ticaret, Satış Arttırma, Ürün Ekleme

Bu yazıyı 1,792 kişi okudu. 


Diğer Yazılar
Tüm Bloglar
 

 
Yeni başlayanlar için dijital pazarlama tüyoları.
 

 
iPad üzerinden yapılan satışlar Android tabletlerin 10 katı.
 

 
Analytics e-ticaret hareketlerini takip etmek üzere özelleştiriliyor.
 

 
2014 yılında e-ticaret’te hızla yükselen sektörler.
 

 
Müşterilerin alışverişlerini yarıda bırakmalarının 5 nedeni.
 

 
PayPal, People Economy'ye göre online alışverişte Türkiye ikinci.
 

 
E-Ticaret sitesi kurmak için gerekenler nelerdir?
 

 
E-Ticarete en fazla zaman ayıran ikinci ülke Türkiye.
 

 
E-Ticaret siteniz için alan adı belirlerken nelere dikkat etmeliyiz?
 

 
Omni-Channel Bütünleşik Kanallı Pazarlama
 Peşin Fiyatına 9 Taksit
E-Ticaret Paketlerimizi, tüm kredi kartlarına peşin fiyatına 9 taksitle satın alabilirsiniz.

Peşin Fiyatına 9 Taksit

 
ÜRÜNLERİMİZ ETİCARETSOFT DESTEK BİZE ULAŞIN
E-Ticaret Paketleri
Detaylı Paket Özellikleri
Konsept Tasarım Paketleri
Mobil E-Ticaret Sitesi
Mobil Uygulamalar
3D E-Ticaret Sitesi
Özel E-Ticaret Yazılımı
Ücretsiz Demo İncele
E-Tahsilat Çözümleri
Entegrasyonlar
Online Satın Alın
İletişim Bilgilerimiz
Firmamız Hakkında
Referanslarımız
Müşteri Yorumları
Banka Hesap Numaraları
Sosyal Sorumluluk Projeleri
Basın ve Seminerlerimiz
Bayilik Başvurusu
Çözüm Ortaklarımız
Görsel Dökümanlar
Güvenli Ödeme
Sıkça Sorulan Sorular
Ücretsiz Eğitimler
Eğitim Videolarımız
Geliştirici Konsolu
Bayi Portalı
0850 532 28 14
Haşim İşcan Cd. Tuğsa Plaza
Kat 7 Osmangazi / BURSA
info@eticaretsoft.com
BLOG BİZİ TAKİP EDİN
E-Ticaret Haberleri
İnternetten Ürün Satmak
Neden Hazır Altyapı?
E-Ticaret Sözlüğü
© 1998 - 2020 ATS YAZILIM A.Ş. Her hakkı saklıdır.   |   RSS   |   Gizlilik Politikası