ETicaretSoft Blog

Türkiye'den ve Dünya'dan en güncel e-ticaret ve teknoloji yazıları.

Pandemi sürecinde e-ticaret.

Pandemi sürecinde e-ticaret.

Tarih: 07.09.2020

Herkes maske ile dolaşacak, mesafeli ve sıhhi anlamda üst düzey korunaklı olarak hayatına devam etmeye çalışacak… Elbette yaşadığımız bu günleri pek çoğumuz hayal bile edemezdik. Son derece rahatsız edici ve bir o kadar da üzüntü verici bir durum. En kısa zamanda COVID-19 salgınından tüm dünyanın kurtulması diliyor ve yazımıza buradan devam ediyoruz.

Bundan yaklaşık 7-8 ay önce internetten alışveriş yapmak, fiziksel bir mağazadan alışveriş yapmaya kıyasla genel olarak sadece tercih meselesiydi. Daha az zaman harcamak, aradığınız ürünü kolayca ve uygun fiyatlarla bulmak gibi avantajları olan bir tercih. Satılamayan herhangi bir ürün de yoktu. İsteyen istediği her ürünü internette bulup satın alabiliyordu.

Ama bugün, internetten alışveriş yapmak artık bir tercih meselesi olmaktan çıkıp, birçok insan için zorunlu bir satın alma metodu haline geldi.

COVID-19 salgını sebebiyle ve alınan tedbirler kapsamında uygulanan sokağa çıkma yasaklarıyla, mahalle bakkalından bile temin edebileceğimiz birçok ihtiyacımızı internet üzerinden satın alır hale geldik.

İnternet üzerinden alışverişin zirve yaptığı ve her geçen gün zirveyi zorlayacağı bu günlerde ise en çok kazananlar, aktif bir E-Ticaret sitesi olan satıcılar oluyor.

Ve Tabi ki Kargo Firmaları;
Her işletme gibi kargo firmaları da bu sürece her ne kadar hazırlıksız yakalanmış olsalar da, işletme ömürleri boyunca en yoğun günlerini yaşadılar. Haftalarca geciken, kaybolan, kırılıp dökülen binlerce kargo paketi, hem alıcıları hem de satıcıları mağdur etti. Elbette birçok kargo firması gerekli aksiyonları alarak kapasitelerini artırdı ve gelecekte kendilerini bekleyen potansiyelin farkındalığı ile çalışmalarına devam ediyorlar.

Kargo firmaları gibi ticaret yapan, üretip satan, hemen hemen tüm sektörlerden firmalar da E-Ticaret yatırımları için kolları sıvayarak çalışmalara başladı. Yeni E-Ticaret firmalarının sayısı bu bağlamda ciddi bir artış gösterirken, her gün bir öncekinden daha fazla sayıda yeni işletmenin kurulduğunu görüyoruz.

Pandemi sürecinde satışları normalin çok üzerinde artış gösteren bazı ürün gruplarını aşağıda sizler için sıraladık;

1- Ev Temizlik Ürünleri
2- Kişisel Temizlik ve Bakım Ürünleri
3- Oyunlar Hobi Ürünleri
4- Mobilya, Ev Tekstili ve Dekorasyon Ürünleri
5- Kamp ve Outdoor Ürünleri
6- Bebek Çocuk Ürünleri
7- Gıda Ürünleri


Yukarıda belirttiğimiz ürün kategorilerinin dışında diğer tüm kategorilerde de büyük oranda artışlar gözlemlenmektedir. Bu nedenle aslında internetten ne satılır? ne satılmaz? sorularına artık yanıt aramamıza gerek kalmadı. Çünkü bugün internetten her şey satılabilir. Tek yapmanız gereken sürekliliği olan bir tedarik kanalı ile istikrarlı ve günümüz teknolojisini altyapısını barındıran bir e-ticaret sitesi kurmak.

Pandemi sona erince ne olacak?
Mevcut durumda yeni normal sürece geçişle birlikte gördük ki aslında değişen hiçbir şey olmayacak. Her şeyden önce tüketicilerin salgın döneminde değişen satın alma alışkanlıkları, yeni normalde de aynı şekilde devam edecek. Özellikle kaliteli ürünleri tercih etmeye eğilimli olan Türk müşteriler, bu ihtiyaçlarını kolaylıkla kıyaslama yapabilecekleri e-ticaret siteleri üzerinden tedarik etmeyi tercih ediyorlar.

Daha ucuz ürün mü? Daha pahalı ürün mü?
Ülkemizde internet üzerinden alışveriş yapan müşterilerin yarıdan fazlasının kaliteli ürünlere eğilimli olduğu görülüyor. Üstelik kaliteli bir ürün alacağına ikna olan müşteri, bu ürün için daha fazla ödeme yapmaktan çekinmiyor. Temel hedefleri kaliteli ürün satmak olan satıcılar, hem satış sonrası olumsuz geri dönüşler için daha az zaman ve para harcıyor, hem de diğer satıcılara göre daha fazla ciro yapıyor.

Mevcut iş düzenini internete taşımak için geç kalmış olan işletmelerin hala zamanı var. Fakat yarın daha az zamanı kalmış olacak, sonraki gün daha da az... Çünkü her gün daha da artan rekabet ortamında kendilerine yer bulmakta zorlanacaklar.

Bir sonraki yazımızda bu rekabet için reklam mecralarına değineceğiz.

ETicaretSoft e-ticaret paketleri ile ilgili kapsamlı bilgiler almak için 0850 532 28 14 numaralı telefonu arayabilir ya da ücretsiz olarak denemek için demo sayfamızı inceleyebilirsiniz.

ETicaretSoft

Bu yazıyı 642 kişi okudu
Yazıyı Paylaş

 

Peşin Fiyatına 9 Taksit

E-Ticaret Paketlerimizi, tüm kredi kartlarına peşin fiyatına 9 taksitle satın alabilirsiniz.