ETicaretSoft Blog

Türkiye'den ve Dünya'dan en güncel e-ticaret ve teknoloji yazıları.

Müşteriler sitenizi neden terk eder?

Müşteriler sitenizi neden terk eder?

Tarih: 05.04.2017

Bu yazımızda e-ticaret sitenize giren fakat işlem yapmadan çıkan müşteriler için sebep ve sonuç ilişkilerini inceleyeceğiz.

E-Ticaret sitenize erişen müşterilerin sitenizde işlem yapmadan, ürünlerinizi incelemeden sayfanızı kapatmalarının birçok sebebi olabilir. Bu sebeplerden ana başlıkları inceleyeceğiz ve sitenizi terk etme oranını düşürebilmeniz için izleyebileceğiniz yolları değerlendireceğiz.

1- Tasarım
Müşteriler arama motorlarında bir ürün aradıkları zaman genelde çıkan sonuçların tamamını sekmeler olarak yan yana açarlar ve açtıkları sayfalara hızlı bir bakış atarlar. Bu süreç 5 saniye ile 15 saniyelik karar süresini oluşturur. Bu kısa süreç içerisinde müşterilerinize site tasarımınız üzerinden bazı mesajlar vermeniz gerekir ki sayfanızı kapatıp bir diğer seçeneğe geçmesinler. Güven, kalite, kurumsallık veya sektörünüzün satış yapabilmesi için gereken farklı algısal detaylar ile müşterinizin sayfanızı kapatma oranını azaltmanız mümkün olabilir.

2- İçerik
Sayfa içeriğinizin dolu, estetik, günün trendi çerçevesinde sade ve okunaklı olması müşterilerinizin sayfanızı ideal bir sayfa olarak algılaması noktasında önemli detaylardır. İdeal bir sayfa olduğunuz algısını yaratabilmeniz sayfanızın kapanma oranının düşmesine yüksek oranda yardımcı olacaktır. Ana sayfanızda kullanacağınız slide lar ve ana sayfa vitrinine ekleyeceğiniz ürünler ne kadar popüler, ilgi çekici ürünler olur ise müşterilerin inceleme sürelerini bir o kadar arttırmanız mümkündür.

3- Logo
Logonuz da belirli bir kitle müşterisi için önemlidir. Belirli bir sektöre hizmet veriyorsanız logonuzun kısmi olarak işinizi de anlatması, sizin branşlaştığınızı ve işinizin müşterinin aradığı iş olduğunu belirtebilir ve sitenizi terk ediş oranının düşmesine yardımcı olabilir.

4- Slogan
Üst başlıktan vereceğiniz sloganı müşterinizin sayfayı incelemeden okuyabileceği bir alana yerleştirmeniz, başarılı bir sloganınız var ise müşteriyi yakalamanız için yardımcı olacaktır. Sloganlar genel manada marka ismi ve logo görünümünden daha fazla mesaj içerir ve etki olarak daha uzun süre akılda kalırlar.

İncelediğimiz başlıklara dikkat ederek e-ticaret sitenizden işlem yapmadan gerçekleşen çıkış oranlarını azaltmanız mümkün. İdeal bir e-ticaret sitesinin incelikle kurgulaması gereken alanlar olmaları ile beraber bazı sektörler için hayati manada önem arz ederler. Bu düzenlemelerden sonra sitenizde hala terk oranlarını düşüremediğiniz verisini elde ediyorsanız müşterilerinizin aramalarında yanlış anahtar kelimelerde üst sıralarda çıkıyor olmanız olası durumlardan sadece bir tanesi.

Bizimle iletişime geçerek bu konuda ücretsiz destek alabilirsiniz.


ETicaretSoft

Bu yazıyı 4,015 kişi okudu
Yazıyı Paylaş

 

Peşin Fiyatına 9 Taksit

E-Ticaret Paketlerimizi, tüm kredi kartlarına peşin fiyatına 9 taksitle satın alabilirsiniz.