ETicaretSoft Blog

Türkiye'den ve Dünya'dan en güncel e-ticaret ve teknoloji yazıları.

Sanal mağazanızdaki ürün yorumlarının önemi.

Sanal mağazanızdaki ürün yorumlarının önemi.

Tarih: 24.10.2015

Sanal mağazanızdaki ürünlere yapılan yorumlar, satışlarınıza ciddi oranda etki edecek güçtedir. Bu sebep ile müşteri yorumlarını pozitif tutmak, arttırmaya yönelik teşviklerde bulunmak, negatif müşteri yorumlarını iyileştirmek için çaba harcanması gerekmektedir. Ürünlerinizde müşteri yorumlarının bulunması, kararsız müşterileriniz için (gerek marka, gerekse ürün bazında kararsız olsunlar) bir güven kaynağı olacaktır. Başka kullanıcılarında sanal mağazanız üzerinden alışveriş yaptıklarını görerek güven kazanan kararsız müşterilerin alışveriş yapmalarını sağlamak için, müşteri yorumlarına önem verilmeli ve bu yorumları arttırmaya yönelik hamleler yapılmalıdır.

Müşteri Yorumlarının Katkıları
• Müşterilerinizin, satın almak istedikleri ürünü, başka müşterilerin de satın almış olması ve ürün hakkında pozitif-negatif yorumların bulunması, ürünün sorunsuz bir şekilde ulaşıp ulaşmayacağı kaygısını ortadan kaldırır, güven sağlar.
• Markanıza olan güveni, tanınmışlık dışında arttırabileceğiniz önemli bir faktördür.
• Ürün seçiminde müşteriye açıklama dışında ek bilgi aktarımı sağlar.
• Olumlu yorumlar; ürünün kalitesini, ürün açıklama kısmından aktarabileceğiniz bilgilerden daha fazla göz önünde tutabilir.
• Olumlu yorumlar; Sanal mağazanızın hizmet kalitesi hakkında müşterilerinize bilgi aktarabilir ve güven sağlayabilir.
• Ürün satışı sonrası hizmetinizinde sıklıkla değerlendirileceği ürün yorumları, hizmet anlayışınızı geliştirmeniz noktasında izlemeniz gereken yollar hakkında size fikir verir.

Ürün yorumları bir sanal mağazada edinilmesi en güç faktörlerdendir. Bu yüzden teşvik etmeye yönelik bazı hareketlerde bulunulmalıdır.
• Satın alma işleminin tamamlanması sonrasında, SMS veya e-posta ile ürün değerlendirmesi yapılmasının istenmesi.
• Ürün yorumu yapan müşterilerinize belirli oranlarda hediye çeki ve promosyon hediyeler gönderilmesi.
• Ürün yorumu yapan kullanıcılara özel olarak teşekkür mesajları, mail ve sms gönderilmesi.

Ayrıca yapılan yorumların takibi ve geri dönüşlerinin sağlanması, markanızın ve mağazanızın internet mecrasında ki olumsuz etkisi büyük olan şikayet etme temelli web oluşumlarında yer almas ihtimalini de son derece azaltacaktır. Günümüzde marka seçimi anlamında kararsız kalan müşterilerin bir çoğu bu mecralardan fikir edinmekte ve bu mecralarda bulunan markalara teşekkürden ziyade şikayet bulunuyor olması, bu müşterilerin sanal mağazanızdan alış veriş yapmaması ile eş anlam taşımaktadır.

Ürün yorumlarına önem verilmesi, teşvik edilmesi ve geri dönüşlerinin sağlanması şüphesiz ki sanal mağaza ve marka değerinizin yükselmesinde eşsiz bir öneme sahip. Bu konuda yapacağınız çalışmalar, meyvesini son derece hızlı bir şekilde verecektir. İnternet üzerinden alışveriş ülkemizde ve dünyada her geçen yıl katlanarak artmaktadır ve müşteri potansiyelinin hala ortalama %60’ı kararsız müşterilerden oluşmaktadır. Sitenize gelen ziyaretçi trafiğinin büyük bir kısmı kararsız müşterilerden oluşmakta ve bu müşterileri kaçırmamanız için önemli bir etken olan “Müşteri Yorumlarına” önem vermenizi öneriyor, bu konuda desteğe ihtiyacınız olduğunda bize ulaşarak fikir danışabileceğinizi belirtmek istiyoruz.

Kaan Y.

Bu yazıyı 2,539 kişi okudu
Yazıyı Paylaş

 

Peşin Fiyatına 9 Taksit

E-Ticaret Paketlerimizi, tüm kredi kartlarına peşin fiyatına 9 taksitle satın alabilirsiniz.