ETicaretSoft Blog

Türkiye'den ve Dünya'dan en güncel e-ticaret ve teknoloji yazıları.

BDDK Yeni kredi ve kredi kartları yönetmeliği yürürlüğe girdi.

BDDK Yeni kredi ve kredi kartları yönetmeliği yürürlüğe girdi.

Tarih: 27.09.2016

Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmelik te yapılan ve 27.09.2016 itibariyle Resmi Gazete de yayınlanarak yürürlüğe giren düzenleme doğrultusunda taksit kısıtlamaları ve uygulamaları ilgili yapılan değişiklikler aşağıdaki gibidir.

Yeni düzenleme kapsamında;

Kredi kartları ile gerçekleştirilecek mal ve hizmet alımlarında taksitlendirme süresi en fazla 9 (dokuz) ay yerine en fazla 12 (on iki) ay olarak belirlenmiştir.

Kuyumla ilgili harcamalarda taksitlendirme süresi değiştirilmemiş ve 4 (dört) ay ile sınırlı bırakılmıştır.

Elektronik eşya ve bilgisayar alımları ile ilgili harcamalarda taksitlendirme süresi 9 (dokuz) ay yerine 6 (altı) ay ile sınırlandırılmıştır.

Havayolları, seyahat acenteleri, taşımacılık, konaklama, sağlık ve sosyal hizmetler ile ilgili harcamalarda, sağlık ürünü alımlarında, kulüp ve derneklere yapılan ödemelerde ve vergi ödemelerinde taksitlendirme süresi değiştirilmemiş ve 9 (dokuz) ay ile sınırlı bırakılmıştır.

Kredi kartlarıyla aşağıdaki sektörlerde gerçekleştirilecek harcamalarda taksit uygulanamaz;
Telekomünikasyon, doğrudan pazarlama ile ilgili harcamalar, yurt dışında yapılan harcamalar ve yemek, gıda, alkollü içecek, akaryakıt, kozmetik, ofis malzemesi ile hediye kart, hediye çeki ve benzeri şekillerde herhangi somut bir mal veya hizmeti içermeyen ürünlerin alımları

Kurumsal kredi kartlarıyla yurt içinde yapılan harcamalarda taksitlendirme süresi en fazla 12 (on iki) ay olarak belirlenmiştir ve buna sektör bazında bir kısıtlama dahil değildir.


ETicaretSoft

Bu yazıyı 2,080 kişi okudu
Yazıyı Paylaş

 

Peşin Fiyatına 9 Taksit

E-Ticaret Paketlerimizi, tüm kredi kartlarına peşin fiyatına 9 taksitle satın alabilirsiniz.