ETicaretSoft Blog

Türkiye'den ve Dünya'dan en güncel e-ticaret ve teknoloji yazıları.

Sevgililer gününde satışları arttırmak için 6 pratik ipucu.

Sevgililer gününde satışları arttırmak için 6 pratik ipucu.

Tarih: 03.01.2017

Sevgililer günü tüm Dünya`da, e-ticaret sitelerinin satış hedeflerini yakalamak ve hatta bu beklentileri aşmak için önem verilen ve beklenilen dönemlerden biridir. Tüm özel gün ve haftalarda olduğu gibi sevgililer günü öncesinde de tüketiciler sevdikleri için internetten alışverişe daha fazla yönelirler.

Geçmiş senelerde sevgililer günü öncesinde yapılan araştırmalara göre en fazla satılan ürünler-hizmetler, uçak bileti, tatil, akıllı telefon, parfüm, tablet , kol saati, hediyelik eşyalar, takı ve aksesuar olarak sıralanıyor. Tüm bunların yanında sevdiklerine daha farklı hediyeler vermek isteyenler değişik ürün gruplarına da yönelebiliyorlar. Önemli olan sevgilinizi mutlu edebilecek hediyeyi bulabilmek ve bu günde unutmadığınız göstermektir. Peki, e-ticaret siteleri sevgililer günü öncesinde satışlarını arttırmak için ne yapmalı?

1 - Özel tasarımlar ve o güne özel içerikler hazırlayın
Her özel günün olduğu gibi sevgililer gününün de kendine has sembolleri, renkleri, temaları bulunur. E-Ticaret siteleri de bu dönemler yaklaştıkça ürünlerinde, hizmetlerinde ve site tasarımlarında bu doğrultuda bir değişikliğe gitmelidir. Dönemin havasını yansıtan bu seçimler, tüketicilerin de daha rahat havaya girmesine ve bu sayede potansiyel müşteri olmaktan çıkıp gerçek müşteriye dönüşmesine yardımcı olacaktır.

Sevgililer gününün olmazsa olmaz sembolü kırmızı renkli kalpler, aşkı ve romantizmi hatırlatacak daha soft, estetik banner ve slayt tasarımları kullanılabilir. Bu dönem içerisinde e-ticaret sitesinin sevgililer günü teması ve sevgililer günü özel içerikleri kadar hediye paketi seçenekleri de önemlidir. Kişiye özel hediye paketi seçenekleri her ne kadar abartılı gibi görünse de göz önünde bulundurulması gereken bir seçenek olmalıdır. Bunun yanında farklı hediye paketi tasarımları ve yeterli miktarda stok dikkat edilmesi gereken konuların başında gelmektedir.

3 - Sevgililer Günü’ne özel kampanyalar oluşturun
Şubat ayının gelmesiyle birlikte hemen hemen bütün işletmelerde sevgililer günü havasına girilir. Bu havayı tüketicilere yansıtmanın yollarından biri de ürünler ve hizmetlerde dikkat çekici ve cazip kampanyalar hazırlamaktır. Ancak bütün e-ticaret siteleri o güne özel indirimler, indirim kuponları, belirli bir limit üstünde alışverişe indirim, birden fazla ürün alımında indirim gibi seçenekler sunabilir. Tüm bu kampanya yoğunluğu içerisinde kullanıcıları sizin e-ticaret sitenizden alışveriş yapmaya ikna etmek ve diğer firmalar arasında farklı görünebilmek için daha cazip indirimler ve dikkat çekici kampanyalar oluşturmak önemlidir. Bu noktada mevcut müşterilerinize öncelik vererek kişiye özel pazarlama kampanyaları geliştirebilirsiniz. Yeni müşteriler kazanmak için ise belirli ürünlere yönelik kampanyalar belirleyebilir o ürünlerin satışlarını arttırmayı hedefleyebilirsiniz. Bunun için de geçmiş yıllardaki kampanyaları, uluslararası kampanya stratejileri ve geçmiş yıllara ait ürün satış verileri incelenebilir.

4 - Kampanyalarınızı müşterilerinize duyurun
Rekabetin ve kampanyaların yoğunlaştığı özel günlerde hedeflenen satış hacmine ulaşmak amacıyla hazırladığınız kampanyaları kullanıcılarınıza birden fazla kanal aracılığıyla duyurmanız gerekir. Bu dönemler, yeni müşteriler kazanmak için oldukça avantajlı kabul edilebilir. Bunun için tüm reklam kanalları kullanılabilir; e-posta pazarlama, sosyal medya araçları, offline ilanlar, TV ve radyo reklamları gibi iletişim kanallarının bir yada birden fazlası bu bağlamda değerlendirilmelidir. Ayrıca yeni müşteri kazanmak kadar eski müşterinizi de tekrar alışverişe yönlendirebilmek oldukça önemlidir. Hatta önceliğiniz mevcut müşteri portföyünüz olmalıdır. Mevcut müşteri portföyünüze e-posta pazarlama çalışmaları ile ulaşabilir, üyelerinizi kampanyalarınızdan haberdar edebilirsiniz. E-posta pazarlama çalışmalarınızda dikkat edilmesi gereken en önemli nokta ise kullanıcılara kendilerini özel hissettirmektir. Üyelerinize onları tanıdığınız hissini vermeniz ve onlarında bir aidiyet hissetmeleri için e-postalarınızı genel bir başlıktansa doğrudan üyenizin adı ve soyadı ile hitap ederek gönderebilir, kişilerle ilgili veriler üzerinden farklı ürünler ve kampanyalar önerebilirsiniz.

5 - E-Ticaret sitenizin mobil uyumluluğunu mutlaka sağlayın
İnternetten alışverişte pazarın neredeyse yarısının mobil trafikten sağlandığı gerçeği de asla gözden kaçırılmaması gerekir. E-Ticaret sitenizin mutlaka mobil uyumlu olması gerekmektedir. Satışlarınızı arttırmak ve yeni müşteriler kazanmak için olmazsa olmaz durumlardan birisi de sitenizin mobil uyumluluğunun olması ve mobil cihazlardan sağlıklı bir biçimde çalışabilmesidir. Özellikle sevgililer günü için potansiyel müşteri kitlenizin mobil kullanım oranının oldukça yüksek olduğu gerçeğini de göz önünde bulundurduğumuzda sitenizin mutlaka mobil uyumlu olması gerekmektedir.

6 - Dönemsel yoğunluğa hazırlıklı olun
Gerek veri merkeziniz ve sunucu yayıncınız tarafında, gerekse siparişlerinizin değerlendirildiği, tedarik, paketleme ve lojistik için hazırlandığı süreç olan operasyon tarafında mutlaka o günlerde yaşanabilecek yoğunluğa da hazırlıklı olmalısınız. Siparişlerinizin aksamaması ve zamanında yerine ulaştırılabilmesi özellikle sevgililer günü ve benzer günler için oldukça önemlidir. Satın alınan ürünlerin büyük çoğunluğunun o güne özel hediyeler olduğunu asla göz ardı etmemelisiniz.

Bol kazançlar dileriz.

ETicaretSoft

Bu yazıyı 2,690 kişi okudu
Yazıyı Paylaş

 

Peşin Fiyatına 9 Taksit

E-Ticaret Paketlerimizi, tüm kredi kartlarına peşin fiyatına 9 taksitle satın alabilirsiniz.