ETicaretSoft Blog

Türkiye'den ve Dünya'dan en güncel e-ticaret ve teknoloji yazıları.

5 Adımda Sıkça Sorulan Sorular (SSS) nasıl hazırlanır?

5 Adımda Sıkça Sorulan Sorular (SSS) nasıl hazırlanır?

Tarih: 26.09.2016

E-Ticaret siteleri her gün binlerce ziyaretçisi olan sitelerdir. Bu nedenle, bu ziyaretçilerin aklına gelebilecek soruların cevapları sizde yoksa, ziyaretçiler siteden ayrılır. E-Ticaret sitesi kurarken dikkat etmeniz gerekenler ile ilgili bir yazıyı yakında paylaşacağız, ancak Sıkça Sorulan Sorular sayfasının nasıl hazırlanması gerektiği konusuna bu yazımızda nedenleri ile değineceğiz.

Sıkça Sorulan Sorular nedir?
SSS olarak kısaltılan terimin açıklaması Sıkça Sorulan Sorular demektir. Sıkça sorulan sorular e-ticaret sitelerinin olmazsa olmaz bir sayfasıdır. Bu sayfada e-ticaret sitesi tarafından ziyaretçilere bilgi vermek amacıyla bir takım sorular ve cevaplar bulunmaktadır. Sıkça Sorulan Sorular sayfasının amacı temel olarak müşterinin aklına gelebilecek sorular için beklemeden ya da irtibat numaralarını aramadan kolay bir şekilde cevabı görüntülemesidir.

Ancak her geçen gün e-ticaret sitelerinin sayısı ile artmakla birlikte, tüketicilerin kafası karışmaktadır. Her e-ticaret sitesinin teslimat süresi, kargosu gibi özellikleri farklı olduğu için tüketici bu konular hakkında bilgi almak istiyor. Araştırmalar gösterdi ki; E-Ticaret sitelerinde SSS bölümünün iyi hazırlanmaması, faydalı olmaması ya da eksik olması gibi nedenlerden dolayı tüketici güvenmiyor ve siteden ayrılıyor. Bu nedenle iyi bir Sıkça Sorulan Sorular sayfasının nasıl hazırlanması gerektiğini anlatmaya başlayalım.

1 - SSS sadece bilgi verir reklam değil.
Sıkça Sorulan Sorular sayfasında kendinizi övecek cümlelerden kaçının, sadece bir tüketici neyi bilmek ister buna odaklanın. Kendinizi övdüğünüz her kelime sizi olumsuz olarak etkileyeceğini bilin.

2 - Sıkça Sorulan Sorular sayfasında roman yazmayın.
Bu sayfada vereceğiniz cevaplar soruya göre uzunlukta olmalı. Basit bir soruya uzun cevaplar vermeyin, az ve öz cümleler kullanın. Açıklamak istediğiniz sorunun net cevabını verin. Müşterinin kafası zaten karışık olduğu için bu sayfaya geldiğini unutmayın.

3 - Görseller her alanda kullanıldığı gibi Sıkça Sorulan Sorular sayfasında da kullanılabilir.
İnsanlar artık uzun yazıları okumak istemiyor, uzun yazı gördüğünde de siteyi kapatıyor. Bunu önlemek adına, eğer ki sorunun cevabı uzunsa grafik ile renklendirip görsellerle cevabı açıklayabilirsiniz. Görseller metinlerden daha açıklayıcı olabilir, bunu kullanın.

4 - Sayfanın boyutuna dikkat!
Ziyaretçileriniz için hazırladığınız Sıkça Sorulan Sorular sayfasının boyutlarına dikkat edin. Siteye giren ve SSS sayfasını görüntüleyen kişiler için en fazla 30 soru-cevap tır. Mümkünse bu sayıyı aşmayınız.

5 - İhtiyaca yönelik soruları belirleyin.
Birçok e-ticaret sitesinin yaptığı en büyük hata, gerekli gereksiz tüm soruları ve cevaplar ile Sıkça Sorulan Sorular sayfasını dolduruyor. Tam bir bilgi karmaşası içinde olan ziyaretçiler, bilgi alamadan ayrıldığı gibi siteye geri gelme ihtimali yok olabiliyor. Bu nedenle, sadece ziyaretçiler için gerekli olan soruları belirleyin, araştırın ve etrafınıza sorun. Cevaplarda bir önceki ipuçlarında da belirttiğimiz gibi kısa ve öz olmalı.

ETicaretSoft

Bu yazıyı 5,207 kişi okudu
Yazıyı Paylaş

 

Peşin Fiyatına 9 Taksit

E-Ticaret Paketlerimizi, tüm kredi kartlarına peşin fiyatına 9 taksitle satın alabilirsiniz.