ETicaretSoft Blog

Türkiye'den ve Dünya'dan en güncel e-ticaret ve teknoloji yazıları.

Başarılı bir e-ticaret sitesi için ürün görselleri nasıl olmalı?

Başarılı bir e-ticaret sitesi için ürün görselleri nasıl olmalı?

Tarih: 30.12.2016

E-Ticaret sitelerinin günden güne sayılarının arttığı son yıllarda aynı doğrultuda rekabette gün geçtikçe artarak devam etmektedir. Hem zorlu piyasa şartları hem de müşterilerin seçeneğinin artmış olması e-ticaret sitesi sahiplerinin diğer rakiplerinden bir adım önde olmaları gerekliliğini zorunlu hale getirmektedir. Bu bağlamda e-ticaret sitesi işletmecilerinin mutlaka yapması gereken uygulamalar, uyması gereken yazılı olmayan fakat geçmişte yaşanan tecrübeler ile doğruluğu kanıtlanmış kurallar bulunmaktadır. Konu içeriğimiz gereği bu kurallardan bir tanesi olan ürün görsellerinden bahsedeceğiz.

Hemen hemen herkesin ortak biçimde dillendirdiği konudur ürün görsellerinin mükemmele yakın olması. Bu durumu şöyle açıklayabiliriz; eğer e-ticaret siteniz kullanıcıların periyodik olarak ziyaret ettiği bir pazaryeri mantığı ile kurulmuş bir site değil ise büyük ihtimalle müşteriniz size arama motorlarından ürün bazında arama yaparak ulaşacaktır. Bu noktada arama motorlarına reklam vermiş olsanız da olmasanız da arama sayfasında çıkan sonuç mutlaka ürününüzün sayfası olacaktır. Müşterinizi karşılayan ise her ürün sayfasında olduğu gibi ürününüzün görseli olacaktır.

Yapılan araştırmalar ışığında şunu rahatça söyleyebiliriz ki e-ticaret sitelerinde müşterilerin %93`lük kısmı ki oldukça büyük bir kitle ürün sayfasına geldiğinde ilk olarak ürün görselini inceliyor.

Müşterinin gözüyle ürüne bakabilmek
E-Ticaret siteleri için en zahmetli ve sıkıntılı süreç ürünlerin yüklenme aşamasıdır. Ancak şu bir gerçek ki e-ticaret sitenizin geleceğini de şekillendiren süreç yine ürünlerinizi yükleme aşamasıdır. Ürünün temin edildiği üretici ya da ithalatçı firmalardan edinilen fotoğrafları yüklemek veya arama motorlarından bulunan resimleri kopyalayarak yüklemek tabiki daha pratik bir yöntem olarak tercih edilmektedir ancak bu durum çok da sağlıklı bir durum olmayabilir. Burada izlenmesi gereken yol ürünü müşteri gözüyle görebilmek, müşterinin ürün üzerinde aradığı özelliklerin ön plana çıkarıldığı görselleri kullanmak, ürünün satın alınabilirliğini mutlaka arttıracaktır. Ürününüzün güçlü ya da tercih edilmesini sağlayacak yönleriyle fotoğraflayarak ürün görseli oluşturmak hem sitenizi özgün görselleri ile ön plana çıkaracak hem de müşterinizin beklentilerine daha iyi cevap vermenizi sağlayacaktır.

İyi ürün görseli çok satış demektir
Yukarıda da bahsettiğimiz gibi ziyaretçilerinizin sitenizdeki ürünlerle ilgili ilk temas ettiği kısım olan ürün görselleri, müşterinizin ürününüze fiziksel olarak temas edememesi dezavantajını tolere edebilecek mükemmellikte olmalıdır. Bir e-ticaret klişesi haline gelen iyi görsel çok satış getirir sözünün arkasında bu gerçek vardır. Ürününüzü ne kadar detaylı ve mükemmel fotoğraflayabilirseniz müşterinizi de o kadar iyi bilgilendirebilir, ilgisini ve dikkatini çekebilirsiniz. Fotoğraflarınızı çekeceğiniz alan, kullandığınız ekipman, ışık ayarlarınız ve ürünün fotoğraflarda doğru biçimde konumlandırılması, iyi fotoğrafa ulaşabilmek için gerekli olan şartlardır. Bu şartları sağladığınız takdirde iyi ürün görseline ulaşabilecek, böylelikle ürünlerinizin daha fazla satılmasını sağlayabileceksiniz. E-Ticaret sitelerinde ürünlerinizi müşterilerinize yalnızca ürün görselleri ile sunabileceğinizi asla unutmayın.

Bol kazançlar dileriz.

ETicaretSoft

Bu yazıyı 3,163 kişi okudu
Yazıyı Paylaş

 

Peşin Fiyatına 9 Taksit

E-Ticaret Paketlerimizi, tüm kredi kartlarına peşin fiyatına 9 taksitle satın alabilirsiniz.