ETicaretSoft Blog

Türkiye'den ve Dünya'dan en güncel e-ticaret ve teknoloji yazıları.

E-Ticaret şirketi kurmak için gerekenler - 2023

E-Ticaret şirketi kurmak için gerekenler - 2023

Tarih: 31.01.2023

Türkiye Cumhuriyeti vergi kanunları gereğince, hangi yöntemle olursa olsun ticaret yapan kişi ve kurumların vergi yükümlülükleri vardır. İnternet üzerinden satış yapmak da bir ticaret türüdür. Bu nedenle E-Ticaret sitenizden satış yapabilmeniz için bir şirket kurmanız zorunludur. Sitenizi hazır hale getirdikten sonraki adımda ödeme altyapısı için anlaşacağınız bankalar, ödeme kuruluşları ve kargo firmaları sizinle değil, şirketinizle sözleşme yapmak zorundalar.

E-Ticaret Sitesi Açmak İçin Gerekli Evrak ve Belgeler Nelerdir?

E-Ticaret sitesi açmak için aslında herhangi bir belgeye ihtiyaç yoktur. Fakat bu siteyi aktif olarak işletebilmeniz için mutlaka bir şirket kurmalısınız. Kuracağınız şirket, Şahıs Şirketi, Limited Şirketi ya da Anonim Şirketi olabilir. Hatta daha önceden kurulmuş bir şirket üzerinden de faaliyete başlayabilirsiniz. Fakat henüz bir şirketiniz yoksa bu noktada bir takım evraklara ihtiyacınız olacak. Bu evraklar ise kurulacak olan şirkete göre değişkenlik göstermektedir. Aşağıdaki yazımızdan en kolay kurulan şahıs şirketi için gerekli olan evraklar ve yaklaşık maliyetler hakkında bilgi alabilirsiniz.

Şahıs şirketi nedir? Şahıs Şirketi Nasıl Kurulur?

2023 yılı güncel kanuni düzenlemeler çerçevesinde kısaca bahsedelim. Birey olarak kurabileceğiniz şirketlere Şahıs Şirketi denir. Şahıs şirketleri, hacim olarak Limited şirketlerden veya Anonim şirketlerden daha küçük yapıda olan işletmelerdir. Limited şirket ve Anonim şirket kurma süreçlerine göre hem daha kolay, daha düşük maliyetli, hem de daha hızlı olarak kurulumu gerçekleştirilebilir.

Şahıs Şirketi Kurmak İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

1) Kimlik fotokopisi
2) Yerleşim Yeri Belgesi
3) Noterden imza sirküleri
4) İş Yeri Kira Sözleşmesi (Mülkiyeti size ait ise tapu fotokopisi)
5) Araç alış senedi ve ruhsatı (Varsa)
6) Muhasebecinize ya da Mali Müşavirinize vereceğiniz vekaletname (Eğer bu işlemleri kendiniz yapacaksanız bu vekaletnameye ihtiyacınız yok)

Şahıs Şirketi Kurmanın Maliyeti Nedir?

Hazırlanan belgeler, imza sirküleri, vekaletname ve muhasebeci ya da mali müşavir için ödeyeceğiniz ücretler değişiklik gösterebilir. Ancak şahıs firması kurmanın maliyeti toplamda 800 TL ile 1200 TL arasında değişiklik gösterir.

E-Ticaret Sitesi Açmak İçin Nasıl Bir Şirket Kurmalıyız?

Bu sorunun cevabına geçmeden önce, şirketler arası farklılıkları ele almalıyız. Şahıs şirketleri, kurulumu kolay ve kurulum maliyetleri düşük şirketlerdir. Ayrıca yıllık kazancınıza göre değişen vergi dilimleri, yeni işe başlayacak mükellefler için avantajlıdır.

Fakat yüksek cirolara ulaştığınızda, şahıs şirketlerindeki bu kademeli olarak artan vergi oranları keyfinizi kaçıracaktır.

Limited ve Anonim şirketler ise kurulum süreçleri nispeten daha zor ve kurulum maliyetleri de yüksek olan şirketlerdir. Kurulumu için sermaye gerekir. Ayrıca şahıs şirketleri gibi bir günde kapatamazsınız ve mali müşavirlik hizmetleri için de daha fazla para ödemeniz gerekir.

Fakat yüksek cirolu işletmeler için Limited ve Anonim şirketler idealdir. Çünkü daha az vergi ödersiniz.

Kısaca özetlemek gerekirse;

Eğer işletmenizin cirosu yüksekse ya da kısa bir süre içerisinde yüksek cirolara ulaşacağınıza eminseniz, sermayeniz de varsa Limited ya da Anonim şirket kurmanızı öneririz. Fakat ticarete yeni başlayan bir işletmeyseniz ve piyasa koşulları, ürün ya da hizmetlerinizin yakın gelecekteki tahmini satış ciroları hakkında ciddi tahminleriniz yoksa, şahıs şirketi kurarak işe başlamanızı öneririz.

E-Ticaret ile internette ürün ya da hizmet satmak, günümüzde artık ticaretin vazgeçilmez bir parçası oldu. Siz de geç kalmadan ETicaretSoft E-Ticaret Paketleri ile tanışarak 1,500’den fazla müşterimiz arasında yerinizi alın.

ETicaretSoft

Bu yazıyı 451 kişi okudu
Yazıyı Paylaş

 

Peşin Fiyatına 9 Taksit

E-Ticaret Paketlerimizi, tüm kredi kartlarına peşin fiyatına 9 taksitle satın alabilirsiniz.