ETicaretSoft Blog

Türkiye'den ve Dünya'dan en güncel e-ticaret ve teknoloji yazıları.

Türkiye 2013 verilerine göre e-ticaret pazarının büyüklüğü 14 Milyar TL

Türkiye 2013 verilerine göre e-ticaret pazarının büyüklüğü 14 Milyar TL

Tarih: 16.06.2014

Bilişim Sanayicileri Derneği (TÜBİSAD), Elektronik Ticaret Derneği (ETİD) ve Deloitte Türkiye tarafından ilk kez hazırlanan Türkiye e-Ticaret Pazarı-201 raporu Türkiye'de elektronik ticaret anlamında önemli bilgiler barındırıyor. Rapor, Türkiye'de e-ticaret pazarını tanımlayan ve uluslararası standartlara göre ölçümleyerek kategorize eden ilk rapor” olarak pazara sunuluyor.

Pazar büyüklüğü 14 Milyar TL

Bugün düzenlenen bir toplantıyla açıklanan rapora göre Türkiye'de e-ticaret pazarının hacmi 14 milyar TL. E-Ticaretin toplam perakende alım-satımı içindeki payı tahmin ettiğimizin biraz üzerinde; yaklaşık olarak yüzde 1,3.

Comscore'un da veri sağladığı rapor e-ticaretin uluslararası tanımlarına yer veriyor. Sanal POS üzerinden geçen tüm işlemlerin (en azından Türkiye'de) e-ticarete dahil edilmediğinin altı çiziliyor ve tahminlerin nasıl modellendiği anlatılıyor.

Rakamlara dönecek olursak 14 milyar TL'lik e-ticaret pazarının 5.1 milyar TL'si tatil ve seyahat, 5 milyar TL sadece perakende, 1.6 milyar TL yasal bahis, 2.3 milyar TL ise çok kanallı perakende dikeylerinden geliyor.

Küresel pazar karşılaştırmalarına bakıldığında ise gelişmiş ülkelerde e-ticaretin toplam ticaret içindeki payının ortalama yüzde 5.5, gelişmekte olan ülkelerde ise yüzde 3.5 olduğunu görülüyor. 76 milyonluk Türkiye nüfusunun yüzde 49′u internet kullanıcısı ve yüzde 24′ü internetten alışveriş yapıyor.

Toplantıda e-ticaretin payının gelişmiş ülkelerin çok altında olduğu dolayısıyla büyük bir potansiyele sahip olduğu ama gelişim için sağlıklı bir hukuki zemine ihtiyaç olduğu paylaşıldı. ‘Kişisel verilerin korunması' ve ‘elektronik ticaret' kanunlarının bir an evvel yasalaşması da sektörün beklentileri arasında.

Kaynak: Webrazzi

Erdal D.

Bu yazıyı 2,391 kişi okudu
Yazıyı Paylaş

 

Peşin Fiyatına 9 Taksit

E-Ticaret Paketlerimizi, tüm kredi kartlarına peşin fiyatına 9 taksitle satın alabilirsiniz.