ETicaretSoft Blog

Türkiye'den ve Dünya'dan en güncel e-ticaret ve teknoloji yazıları.

E-Ticaret şirketlerinde aynı gün teslimatta rekabet artıyor.

E-Ticaret şirketlerinde aynı gün teslimatta rekabet artıyor.

Tarih: 14.01.2015

E-Ticarette artık sadece ürün satmak yeterli değil. Müşteri memnuniyetini sağlamak için satılan ürünün ne kadar çabuk ilgili kişiye teslim edildiği çok önemli bir etken. Kullancıların alışveriş yapma tercihlerinde artık ürünlerin fiyatı değil, teslimat süreleri de etkili oluyor.

Hızlı teslimat servisi e-ticaret firmalarının fiyatta indirim rekabetinden daha çok hizmette farklılaşmasına yol açıyor. Bu da e-ticarette hizmetleri çeşitlendirerek rekabet avantajı elde etme konusunda önemli bir adım olma niteliği taşıyor. Buna paralel olarak dünyada birçok şirket aynı günde teslimat hizmeti vermek için çalışmalara da başladı. Bu teslimatlar ya kargo ya da kurye aracılığıyla gerçekleşiyor.

Bu uygulama dünyanın önde gelen e-ticaret siteleri tarafından gerçekleştiriliyor. Örneğin Amazon, Local Express seçeneği ile 11 şehirde aynı gün teslimat hizmetini ücretli kargo aracılığıyla veriyor. Kullanıcı isterse aynı gün ya da ertesi gün teslim ediyor. Amazon Prime Fresh uygulamasıyla ücretsiz aynı gün kargoyla teslimat yapıyor. Amazon bu hizmeti yıllık abonelik ücretiyle kullanıcılarına sunuyor.

eBay ise eBay Now servisiyle kullanıcının sipariş ettiği ürünleri yerel mağazalardan temin ederek bir saat içerisinde kullanıcının kapısına kadar getiriyor ve kargo bedeli olarak sadece 5 dolar ve yerel satış vergisi ödeniyor.

Türkiye’deki e-ticaret siteleri de bu trende uyarak aynı gün içinde teslimata başladı. Sektör içinde önemli olan hizmetle İstanbul içerisindeki tüketiciler siparişlerini motokuryeyle aynı gün içinde teslim edilirken, kargo aracılığıyla ise aynı gün içerisinde teslim alabiliyor. Kargoya verilen ürünlerin teslimat süreleri kargo şirketlerine göre değişiklik gösteriyor.

Birçok e-ticaret sitesi aynı gün teslimat yaptığını belirtse de siteleri incelediğimizde aslında ürünlerin aynı gün içinde kargoya verildiğini gözlemledik. Fakat birçok tüketici bu ayrımın farkına varmakta zorlanabilir. Aşağıda Türkiye’de aynı gün teslimat yapan şirketleri ve teslimat koşullarını inceledik.

Kaynak: e-ticaretmag.com

Furkan I.

Bu yazıyı 2,387 kişi okudu
Yazıyı Paylaş

 

Peşin Fiyatına 9 Taksit

E-Ticaret Paketlerimizi, tüm kredi kartlarına peşin fiyatına 9 taksitle satın alabilirsiniz.