E Ticaret Sitesi Yazılımı ve E-Ticaret Paketleri - ETicaretSoft
BLOGİLETİŞİM  
 

E-Ticaret Haberleri

Türkiye'den ve Dünya'dan en güncel e-ticaret ve teknoloji haberleri.

 
iPad üzerinden yapılan satışlar Android tabletlerin 10 katı.
iPad üzerinden yapılan satışlar Android tabletlerin 10 katı.
 
Tarih: 22.02.2014

Webrazzi E-Ticaret'14 'ün Mobil Ticaret Fırsatları ve Sektör Verileri oturumunda Arda Kutsal'ın konukları, GittiGidiyor Buyer Experience Supervisor Kaan Emeç, tmob Kurucusu ve CEO'su Rudi Dökmecioğlu ve Mobilike Kurucu Ortağı Şekip Can Gökalp'ti.

Rudi Dökmecioğlu'nun ilk sözü aldığı oturum, Dökmecioğlu'nun tmob'un bugüne kadar geliştirdiği ve e-ticaret sektörünün önde gelen 12 mobil uygulamayla ilgili verileri paylaşmasıyla başladı. tmob'un geliştirdiği 40 uygulama bugüne kadar 37 milyondan fazla indirilmiş ve 10 binden fazla son kullanıcı yorumu sağlanmış. Bu uygulamalarda iPhone ve Android akıllı telefonların sayfa görüntüleme sayısında başa baş gittiğini belirten Dökmecioğlu, aktif, yani son 12 ayda en az bir işlem yapmış kullanıcı sayısında ise iPhone'un Android'den 2,5 kat daha fazla kullanıcısı olduğunu söyledi.

Yazılım bazında, HTML 5 mobil site ve native mobil uygulamalarda, HTML 5 sitelerin görüntülenme sayısının iPhone veya Android'in 5 katı olduğunu söyleyen Dökmecioğlu, buna karşın HTML 5'le hazırlanmış mobil siteler, online işlemlerde iPhone ve Android'in gerisinde olduğu bilgisini de paylaştı.

Dökmecioğlu'nun söyleşide aktardığı iPad ve Android tabletleri kıyaslamasına göre, iPad üzerinden sayfa görüntüleme sayısının Andorid'in 4 katı olduğunu ancak konu bunlar üzerinden yapılan satışa geldiğinde iPad'in Android'in 10 katı büyüklüğünde.

Bununla birlikte e-ticaret sitelerinin segmentlere göre mobil kullanım verilerini paylaşan Dökmecioğlu, hızlı teslimat hizmeti veren e-ticaret sitelerinde mobil kullanım oranı yüzde 30-35 olduğunu, dikey ve fırsat modeli uygulayan e-ticaret sitelerinde bu oranın yüzde 25, yatayda ise yüzde 10-15 arasında değiştiğini söyledi. İyi bir UX analizinin mobil e-ticaret sitelerinin satış gücünü doğrudan artırdığını söyleyen Dökmecioğlu, kendi müşterilerinde yaptıkları geliştirmelerle yüzde 25'e varan gelir artışı sağladıklarını söyledi.

Ebay'in Türkiye ve global performansında mobil ticaretin önemini anlatan Kaan Emeç söyleşide çarpıcı veriler paylaştı. Emeç, Ebay'in 2013'de yaratmış olduğu mobil ticaret hacminin sadece pazaryeri iş modelinde 22 milyar doları bulduğunu söyledi. Ebay Inc çatısı altındaki PayPal'ı da bu rakama dahil ettiğimizde 49 milyar dolarlık bir mobil ticaret hacminden bahsediyoruz.

Bu hesaplamanın alışveriş işleminin bittiği nokta göz önüne alınarak yapıldığını belirten Emeç, mobil cihazların işin içine girdiği tüm işlemleri düşündüğümüzde (örneğin sepete mobilden atıldı ama işlem laptop'ta bitti) %40 gibi oranlar görmek mümkün. Bu da gelecekte bu işin ne noktaya geleceğini işaret ediyor.”Orta vadede e-ticaret siteleri için mobil sitelere yatırım yapmanın daha da önemli olacağını düşünüyorum” diyen Emeç, responsive tasarımların kullanıcı deneyimde öne çıktığını da ekledi. Emeç, GittiGidiyor'un mobil uygulamalarının 1 milyon 500 bin indirilme sayısına ulaştığını ve Ebay'in globaldeki uygulama indirilme sayısının 200 milyondan fazla olduğunu paylaştı.

Mobilike Kurucu Ortağı Şekip Can Gökalp ise Türkiye'de mobil reklam alanında mecra ve platform seçimleriyle ilgili dikkat çekici notlar verdi. Buna göre, e-ticaret siteleri için rich media video yüzde 12'lik bir oranla en kuvvetli dönüşü (tıklamadan indirmeye) yapıyor ancak bu etki yalnızca bir hafta için geçerli oluyor ve oran yüzde 3'e geriliyor. Rich media yüzde 10'la başlıyor ve ay sonunda yüzde 5-6'ya düşüyor, bir kereye mahsus push notification'lar ise, yüzde 5-6 gibi bir dönüşüm sağlıyor. Banner'larda ise yüzde 3'lük dönüşüm oranları uzun vadede yüzde 1'e kadar düşebiliyor. Bu nedenle indirme maliyetlerini hesaplarken tüm bu verileri göz önünde bulundurmak gerekiyor. Mobil reklam pazarlama çalışmalarında iPhone, Andorid' göre yüzde 30 oranında daha fazla angajman ve dönüştürme sağlıyor. Uygulama içi hareketlerde ise, Facebook, mobilde uzun vadede en başarılı sonuçları veren platform.

Türkiye'de mobil reklam uygulamalarının henüz yolun çok başında olduğunu söyleyen Gökalp, çalışmaların ağırlıkla yeni müşteriler çekmeye odaklandığının altını çizdi.

Kaynak: Webrazzi


Erdal D.


Yazıyı Paylaş

 


Etiketler : iPad, Mobil E-Ticaret

Bu yazıyı 2,272 kişi okudu. 


Diğer Yazılar
Tüm Bloglar
 

 
E-Ticaret sitelerinde üyelik sözleşmelerinin düzenlenmesi.
 

 
E-Ticaret sitenizde satmayan ürunleri nasıl satabilirsiniz.
 

 
İnternetten alışverişe yeni düzenleme geliyor.
 

 
Neden bir sanal mağaza sahibi olmalıyım?
 

 
Yeni mesafeli sözleşmeler yönetmeliği resmi gazatede yayımlandı.
 

 
Soğuk havalar online alışverişi yüzde 61 artırdı.
 

 
Analytics e-ticaret hareketlerini takip etmek üzere özelleştiriliyor.
 

 
Elektronik ticarete ve toplu SMS'e yeni düzenleme.
 

 
E-ticaret sitelerine toptan ürün sunmak üzere bir B2B girişimi.
 

 
Dünya toplam e-ticaret hacmi 1 trilyon dolara koşuyor.
 Peşin Fiyatına 9 Taksit
E-Ticaret Paketlerimizi, tüm kredi kartlarına peşin fiyatına 9 taksitle satın alabilirsiniz.

Peşin Fiyatına 9 Taksit

 
ÜRÜNLERİMİZ ETİCARETSOFT DESTEK BİZE ULAŞIN
E-Ticaret Paketleri
Detaylı Paket Özellikleri
Konsept Tasarım Paketleri
Mobil E-Ticaret Sitesi
Mobil Uygulamalar
3D E-Ticaret Sitesi
Özel E-Ticaret Yazılımı
Ücretsiz Demo İncele
E-Tahsilat Çözümleri
Entegrasyonlar
Online Satın Alın
İletişim Bilgilerimiz
Firmamız Hakkında
Referanslarımız
Müşteri Yorumları
Banka Hesap Numaraları
Sosyal Sorumluluk Projeleri
Basın ve Seminerlerimiz
Bayilik Başvurusu
Çözüm Ortaklarımız
Görsel Dökümanlar
Güvenli Ödeme
Sıkça Sorulan Sorular
Ücretsiz Eğitimler
Eğitim Videolarımız
Geliştirici Konsolu
Bayi Portalı
0850 532 28 14
Haşim İşcan Cd. Tuğsa Plaza
Kat 7 Osmangazi / BURSA
info@eticaretsoft.com
BLOG BİZİ TAKİP EDİN
E-Ticaret Haberleri
İnternetten Ürün Satmak
Neden Hazır Altyapı?
E-Ticaret Sözlüğü
© 1998 - 2020 ATS YAZILIM A.Ş. Her hakkı saklıdır.   |   RSS   |   Gizlilik Politikası