ETicaretSoft Blog

Türkiye'den ve Dünya'dan en güncel e-ticaret ve teknoloji yazıları.

Neden yerli e-ticaret yazılımı kullanmalısınız, avantajları nelerdir?

Neden yerli e-ticaret yazılımı kullanmalısınız, avantajları nelerdir?

Tarih: 09.05.2015

Alışveriş bir tutku, bir vazgeçilmez çünkü insanların ihtiyaçlarını karşıladığı en önemli gereksinimlerinden biri. Hızlı hayat temposundaki zamanın kısıtlılığı alışverişi yıllar önce hayalini kuramayacağımız dijital dünyaya taşıdı. Alışverişte saatlerce gezmek dolaşmak, kıyafet değiştirirken yorulmak, aldıklarının ödemesi için kasalarda kuyruk beklemek yavaş yavaş unutuluyor. Son dönemde ise herkesin dijital dünyadaki mağaza ziyaretlerini arttırması ve ihtiyaçlarını ise buradan karşılar hale gelmesi e-ticareti günden güne yükseltti. Her geçen gün e-ticaret talepleri de artmaya devam ediyor. Yoğun hayat temposunda kısıtlı zamanı olan, ne alacağını ve en önemlisi ihtiyacını bilen kişi içinse; alışveriş yapmak dijital mağazalarda dolaşmak can simidi oldu. Öyle ki; her geçen yıl bir önceki yıla göre sıcak alışveriş yani fiziksel alışveriş düşüş halinde.

İnternetten alışveriş; istenilene kolayca ulaşmak, farklı ödeme seçeneklerinin bulunması, ürün karşılaştırmasının kolay olması, en önemlisi fiyat avantajı ile günlük hayatın önemli bir parçası haline geldi. Bu nedenle de e-ticaret son dönemin hızla büyüyen tek iş modeli oldu. İşte; bu hızlı gelişim süreci binlerce e-ticaret sitesinin açılmasını tetikleyen en önemli sebep.

Günümüzün alışveriş trendi dijitalde yerini alırken; geleceğin alışverişi modeli tamamıyla dijital dünyada olacak. Günümüzde hiçbir işletme dijital ekonomiyi göz ardı edemiyor. Ticaretini dijital dünyaya taşımak isteyen girişimcilerde de artış devam ediyor ve edecekte.

E-Ticarete adım atarken ince eleyip sık dokuma yapmak gerekiyor. İleride yapılacak satışlar ve elde edilmesi hedeflenen ciro için atılacak her adım oldukça önemli. İlk etapta seçilecek e-ticaret paketi ileride karşılaşacağınız problemlerin önünü almak için en önemli adımınız olacak. E-Ticaret paketinizi seçerken güvenlik, tasarım, ödeme, destek gibi farklı ihtiyaçlarınızın aynı anda karşılanması gerektiğini unutmamalısınız.

Ülkemizde şu an sıklıkla profesyonel – yerli e-ticaret paketleri ile Türkçeleştirilmiş yabancı ücretsiz e-ticaret paketleri şeklinde iki çeşit sistem kullanılıyor. Türkçeleştirilmiş yabancı ücretsiz e-ticaret paketlerinde ise farklı sorunlarla karşılaşmanız yüksek ihtimal. Ücretsiz e-ticaret paketleri açık kaynak kodla yazılmıştır. Bu da en büyük güvenlik sorunu olan kötü niyetli yazılım korsanlarına (hackerlara) sitenizin açık hale gelmesi demektir. Ücretsiz olarak almış olduğunuz e-ticaret paketi ile profesyonel paketle kıyaslayarak ödemediğiniz meblağlarla aslında karda sayılmayacaksınız. Çünkü; yabancı ücretsiz e-ticaret paketlerinde kurulum, güncelleme, özelleştirme gibi fonksiyonları gerçekleştirmeye çalıştığınızda yine profesyonel e-ticaret paketinin fiyatı içinde dahil olan pek çok özellik size ekstra maliyet olarak geri dönecek. Bir de yoğun iş temponuzu düşündüğünüzde her yeni güncelleme için (özellikle kodlamada yapılacak güncellemelerde) ek maliyetin yanında ciddi zaman harcayacaksınız. E-Ticarette önemli konulardan biride ödeme altyapısı. Almış olduğunuz bu tarz bir e-ticaret paketinde sanal pos entegrasyonunda sorun yaşarsınız. Yabancı ücretsiz yazılımlı e-ticaret paketiniz Türkiye’deki bankalarla entegrasyon hazır olarak gelmez. Bu entegrasyonu gerçekleştirmek için de yine cebinizden belli meblağlarda bedelleri çıkarmanız gerekecek. Yabancı ücretsiz bir yazılımı tercih ederken teknik desteğe ihtiyacınız olduğunda bunu alamayacağınızı da ayrıca hesap etmeniz gerekiyor.

Profesyonel - yerli e-ticaret paketlerine güvenlik anlamında baktığımızda; tehditleri tespit eden ve engelleyen, veri kayıplarının yaşanmaması için yedekleme yapılabilmesi vb. gibi sistemler ve ek önlem çalışmaları yapılır ve bunlar sürekli geliştirilir. Yerli yazılım e-ticaret paketlerinde site güncellemelerinizi çoğunlukla paketinizi almış olduğunuz firma, size ek iş gücü ve maliyet oluşturmadan otomatik olarak gerçekleşir. E-Ticaret paketinizde ödeme sistemi satışlarınızı doğrudan etkileyecektir. Bu nedenle dijital mağazanızda kurulacak her türlü ödeme sistemi ve bunların entegrasyonunu rahatlıkla, ek ücret ödemeden yapabileceğiniz yazılım profesyonel – yerli yazılım olacaktır. Tercih edeceğiniz profesyonel – yerli e-ticaret paketlerinde sağlanacak hizmet kalemleri arasında yer alan teknik destek zaten sunulacaktır. Uzun lafın kısası aslında profesyonel – yerli e-ticaret yazılımları tüm alt yapı hizmetlerinizi sağlamakla birlikte size özel tasarım, size özel eğitim ve yine size özel teknik destek ekibiyle sizi dijital alışveriş dünyasında bir adım öne taşır.

Saymış olduğumuz tüm bu avantaj ve dezavantajların hepsinin şirketinizi e- ticaret dünyasına hazırlayacağı, seçeceğiniz paketinizin sizi dijital dünyada yükselteceğini ve veya düşüreceğini unutmayınız.

Erdal D.

Bu yazıyı 2,664 kişi okudu
Yazıyı Paylaş

 

Peşin Fiyatına 9 Taksit

E-Ticaret Paketlerimizi, tüm kredi kartlarına peşin fiyatına 9 taksitle satın alabilirsiniz.