ETicaretSoft Blog

Türkiye'den ve Dünya'dan en güncel e-ticaret ve teknoloji yazıları.

Tüketicilerin yüzde 70’i kötü tasarımı olan sitelerden alışveriş yapmıyor.

Tüketicilerin yüzde 70’i kötü tasarımı olan sitelerden alışveriş yapmıyor.

Tarih: 14.11.2014

Özellikle yılbaşının yaklaşmasıyla beraber birçok marka yılbaşı kampanyalarına başladı ve online taraftaki pazarlama çalışmalarını da artırma yönelik çalışmalar yapıyor. Ancak yapılan araştırmalar tüketicilerin bu yıl ki online yılbaşı alışverişlerinde kötü bir deneyim yaşamaları durumunda bu mecralardan alışveriş yapmayacaklarını ortaya koyuyor.

İngiliz tüketiciler arasında yapılan araştırmaya göre tüketicilerin %70’i kötü bir deneyim sonrasında online alışveriş yapmayacaklarını belirtirken, aynı zamanda da kötü tasarıma sahip olan sitelerden de alışveriş yapmayacaklarını dile getiriyor.

1000 katılımcıyla yapılan araştırmada, kullanıcıları bir siteden kaçıran özelliklerin neler olduğu soruldu ve çıkan sonuçlara göre; alışverişi tamamlamak için siteye üye olma zorunluluğu, karmaşık bir navigasyon sistemi, zayıf bir ürün öneri sistemi, ürün teslimatının ne zaman yapılacağının bilgisinin verilmemesi, sitenin geç açılması ve kötü tasarım kullanıcıların siteyi terk etmesine neden oluyor.

Kullanıcıların %15’lik bir bölümü internet sitesini kapatsa da aynı markadan alışveriş yapabilmek için başka bir yol ararken, %33’lük bir bölüm daha iyi çalışan bir internet sitesine gitmeyi tercih ediyor. Farklı bir offline perakendeciye gitmeyi seçenlerin oranı ise %11.

İnternet kullanımının artması ve kullanıcıların internetten güvenli alışveriş konusunda bilgilenmeleri sonrasında, tüketici alışkanlıkları da değişiyor ve kullanıcıların markalardan beklentileri de aynı doğrultuda artış gösteriyor. Markaların, geri dönüşüm oranlarını artırmaları için bu beklentileri dikkate alarak, sitelerinde gerekli düzenlemeleri yapmaları gerekiyor.

Kaynak: e-ticaretmag

Erdal D.

Bu yazıyı 3,203 kişi okudu
Yazıyı Paylaş

 

Peşin Fiyatına 9 Taksit

E-Ticaret Paketlerimizi, tüm kredi kartlarına peşin fiyatına 9 taksitle satın alabilirsiniz.