ETicaretSoft Blog

Türkiye'den ve Dünya'dan en güncel e-ticaret ve teknoloji yazıları.

Türkiye’de online pazar yeri platformları araştırması.

Türkiye’de online pazar yeri platformları araştırması.

Tarih: 13.01.2015

Son günlerde en sık karşılaştığımız sorular “İnternet’ten para kazanabilir miyim ve İnternet’ten nasıl para kazanırım?” En sık verdiğimiz cevap da “Evet, kazanabilirsiniz.”

Bunun yollarından biri İnternet’ten satış yapmak, yani e-ticaret. E-Ticaret’in geleneksel ticarete göre pek çok avantajı var. Ama başarılı olmak kolay değil. Başarısız e-ticaret girişimlerinin aldığı pek çok riski ve bel büken maliyet kalemlerini arkanızda bırakarak siz de e-ticarete başlayabilirsiniz.

E-Ticarete başlamanın en hızlı ve kolay yolu, teknik ismi C2C (consumer to consumer – tüketiciden tüketiciye) olan Online Pazar Yeri. Bu iş modeli e-ticarete risksiz ve kolay bir başlangıç yapmak isteyenler için çok önemli fırsatlar barındırıyor.

Küçük veya orta ölçekli bir işletmenin sıfırdan İnternet’te kendi sitesini açıp hedeflediği satış rakamlarına ulaşması oldukça zor ve maliyetli. Sadece yazılım aşaması bile başlı başına bir macera halini alabilir.
Hazır e-ticaret paketi satın alıp internet sitesi açmak ile çölde mağaza açmak arasında pek fark yok. Tamam, yazılım macerasından kurutuldunuz ama ya pazarlama? Satış yapabilmeniz için sitenizi birilerinin ziyaret etmesi lazım. Geleneksel ticarette dükkanınıza girenlerin dörtte birine satış yapabiliyor olabilirsiniz ama İnternet’e gelince bu oran %1’e hatta daha aşağılara düşebilir.

Bunun temel sebebi, tüketicilerin dokunamadıkları bir ürünü çoğu zaman tam olarak güvenemedikleri bir İnternet sitesinden satın almaya çalışmalarıdır. Yani günde 1 ürün satmak için aşağı yukarı 100 adet hatta az bilinen bir siteniz varsa daha da fazla ziyaretçiye ihtiyacınız var.
Böyle açılmış bir e-ticaret sitesine, lazım olan ziyaretçi trafiğini sağlamak hem uzmanlık gerektiriyor hem de çok maliyetli. Günde yüz binlerce kişinin ziyaret ettiği bir platformun parçası olduğunuzdaysa pek çok hizmeti riske girmeden, bedava veya çok uygun fiyatlara almak mümkün.
Online pazar platformları alıcı ile satıcıyı buluşturan yerlerdir: Satıcılar ürünlerini sergiler, ziyaretçiler, almak istedikleri ürün için ödeme yapar. Pazar yerleri ödemeyi emanette tutar. Satıcı ürünü gönderir. Alıcı ürünü teslim aldıktan sonra kontrol eder, üründen memnun kaldıysa ödeme onayı verir. Pazar yeri onayın ardından, komisyon payını tahsil edip ödemeyi satıcıya aktarır.

Bu dosya konumuzda, hem Türkiye’nin en büyük dört online açık pazar platformu olan Sanalpazar.com, Sahibinden.com, N11.com ve GittGidiyor.com sitelerini tanıttık hem de buralarda satış yapmaya başlamadan önce dikkat etmeniz gereken konuları ele almaya çalıştık.

İster tüketici ister satışçı olun, dosya konumuzun aradığınız online açık pazar platformunu bulmanıza yardımcı olacağını düşünüyoruz. Aşağıdaki bağlantılardan yazının ilgili bölümüne hızlıca erişebilirsiniz.

Kaynak : e-ticaretmag.com

Furkan I.

Bu yazıyı 9,393 kişi okudu
Yazıyı Paylaş

 

Peşin Fiyatına 9 Taksit

E-Ticaret Paketlerimizi, tüm kredi kartlarına peşin fiyatına 9 taksitle satın alabilirsiniz.