ETicaretSoft Blog

Türkiye'den ve Dünya'dan en güncel e-ticaret ve teknoloji yazıları.

Yeni kurulan bir e-ticaret sitesini nasıl duyurabilirim?

Yeni kurulan bir e-ticaret sitesini nasıl duyurabilirim?

Tarih: 28.12.2016

Yeni bir E-Ticaret sitesi kurmaya karar verdiniz! Derin ve yoğun araştırmalar sonucunda bir E-Ticaret Altyapı Sağlayıcısından E-Ticaret paketi satın aldınız ve ürünlerinizin girişlerini yaptınız. Sıra geldi E-Ticaret sitenize müşteri çekmeye ancak itiraf edelim bunu yapmak başlangıçta oldukça zor!

İnternette aktif olan kullanıcıların sizin E-Ticaret sitenizi ziyaret edebilmeleri için öncelikle E-Ticaret sitenizin varlığından haberdar olmaları gerekmektedir. Peki bunu nasıl sağlayabiliriz? Gelin isterseniz bunu sağlamanın yollarına sırasıyla bir göz atalım.

1 - Google Adwords - PPC Reklamlar
Yeni kurulan her işletmede olduğu gibi E-Ticaret sitelerinin de ilk etapta müşteri sağlamak amacıyla reklama ihtiyacı vardır. Dijital platformda tercih edilen reklam kanallarından birisi olan Google Arama Motoru`nun sağladığı Adwords Arama Ağı Reklamcılığı özellikle ürün satışı yapılan yani E-Ticaret siteleri tarafından da en yaygın olarak tercih edilen reklam kanallarından birisidir. Bu reklam kanalı E-Ticaret sitenizin arama Google Arama Motoru üzerinden yapılan aramalarda sitenizin bulunabilirliğini kolaylaştıracaktır. Sitenizin kurulumu aşamasında ve ürünlerinizin girişlerinde yapmış olduğunuz SEO çalışmalarınıza destekleyici olarak vereceğiniz Google Adwords Arama Ağı Reklamları ile Google Arama Ağı içerisinde hedeflediğiniz anahtar kelimeler ile kullanıcılar tarafından daha kolay bulunarak sitenizin daha fazla ziyaretçi almasını sağlayabilir. Hazırladığınız reklam ile sizi arama motorunda görüntüleyen kullanıcı sitenizi ziyaret etmek için reklamınıza tıklar ve sitenize gelir ve siz de reklamınıza yapılan bu tıklama başına ücret ödersiniz. Böylelikle sitenizin daha fazla kullanıcı tarafından bilinmesini sağlayabilirsiniz.

2 - Sosyal Ağlarda Sponsorlu Gönderiler Yayınlamak
İnternet kullanıcılarının vakitlerinin büyük çoğunluğunu sosyal ağlar üzerinde geçirdiğini düşünürsek sosyal ağlar kitlelere ulaşmak için oldukça cazip bir alan olarak karşımıza çıkmaktadır.

Facebook, Twitter, Instagram vs. gibi popüler sosyal ağlarda vereceğiniz reklamlar ile potansiyel müşterilerinize ulaşabilir onları E-Ticaret sitenizden haberdar edebilirsiniz. Hatta reklamlarınızı hazırlarken sosyal ağların kullanıcılardan aldığı bir takım bilgileri (yaş, cinsiyet, eğitim durumu, lokasyon) kullanarak hedef kitlenizi daha da daraltarak size en uygun kitleye reklamların gösterilmesini sağlayabilirsiniz.

3 - Google Adsense Reklamlar
Yine Google Arama Motoru tarafında sunulan bir hizmet olan Adsense reklamcılık ile sitenizin reklamını birden fazla internet sitesinde vermenizi sağlayan bir hizmet olarak karşımıza çıkmaktadır.

Hedef kullanıcı kitlenizin ziyaret edebileceği diğer internet sitelerinin reklam alanlarında sitenizin reklamlarını yayınlayarak kitlenizin sitenizden haberdar olmasını ve sitenizi ziyaret etmesini sağlayabilirsiniz.

4 - Video Reklamlar
Günümüzde özellikle dijital pazarlama amacıyla gün geçtikçe daha da profesyonel biçimde kullanılmaya başlanan video reklamlar yine sitenizin veya ürünlerinizin tanıtılması için faydalanılabilecek bir reklam kanalı olarak karşımıza çıkmaktadır.

E-Ticaret siteniz, ürünleriniz veya hizmetleriniz ile ilgili hazırlayacağınız videoları YouTube, Facebook veya Instagram gibi platformlarında yayınlayabilirsiniz. Böylelikle hedeflediğiniz kullanıcı kitlesini sitenizden, ürün veya hizmetlerinizden haberdar edebilir, onların sitenizi ziyaret etmelerini sağlayabilirsiniz.

5 - E-Posta Pazarlaması
Yeni kurulan bir E-Ticaret Sitesi için oldukça zor bir yöntem olsa da eğer geçmişte offline olarak yaptığınız işte belirli bir müşteri kitleniz varsa bu kitleye E-Ticaret sitenizi tanıtmak için oldukça faydalı olacaktır. Ayrıca zaman geçtikçe E-Ticaret sitenizde yaptığınız kampanyalar, yeni ürünleriniz ve sitenizle ilgili haberleri paylaşmak amacıyla her zaman kullanabileceğiniz bir iletişim ve reklam kanalı olarak hiçbir zaman popülerliğini kaybetmeyecek bir yöntem olarak tavsiye edilmektedir.

ETicaretSoft

Bu yazıyı 1,766 kişi okudu
Yazıyı Paylaş

 

Peşin Fiyatına 9 Taksit

E-Ticaret Paketlerimizi, tüm kredi kartlarına peşin fiyatına 9 taksitle satın alabilirsiniz.