ETicaretSoft Blog

Türkiye'den ve Dünya'dan en güncel e-ticaret ve teknoloji yazıları.

E-Ticaret nedir?

E-Ticaret nedir?

Tarih: 28.01.2021

E-Ticaret: Milenyum öncesinde 90’lı yılların ortasından başlayıp, günümüze kadar uzanan ve çeşitli ödeme yöntemleri, pazarlama ve reklam olanakları ile sürekli olarak gelişen, internet üzerinden web siteleri aracılığıyla ürün ya da hizmet satılmasını sağlayan bir “Alışveriş Yöntemidir.”

Geleneksel ticarette fiziki ortamda gerçekleşen alışveriş süreci, E-Ticaret ile sanal olarak internet üzerinden de gerçekleştirilebiliyor. Böylelikle şirketler, sadece belli bir bölgeye bağlı kalmadan, sahip oldukları E-Ticaret sitesi ile Türkiye’de veya dünyanın herhangi bir yerinde bulunan tüketicilere ulaşarak, ürünlerini satabiliyorlar.

E-Ticaret Mağazası ile Geleneksel Fiziki Mağaza Arasındaki Farklar Nelerdir?
E-Ticaret mağazalarında gerçekleşen ticaret, fiziki mağazalara göre daha farklı yöntemlerle işler. Online mağazalarda tüketiciler ürünleri internet sitesinden görür ve buradaki fotoğraflar, ürün açıklamaları ile ürün fiyatları üzerinden ürünler hakkında bilgi edinirler.

Tüketiciler bir ürünü satın almaya karar verdiklerinde, ürünü E-Ticaret sitesi üzerinden satın alır ve sonrasında satıcı, sipariş edilen ürünleri müşteriye kargo ile gönderir. Bu süreçte müşteriler ödeme işlemlerini internet üzerinden kredi kartı, havale ya da kapıda ödeme gibi yöntemlerle gerçekleştirirler.

Günümüzde Uygulanan E-Ticaret Yöntemleri Nelerdir?
E-Ticaret, uygulama modeline göre birçok farklı türde yapılabilir. Aşağıda kısaca bu başlıklara değineceğiz. Birçok kez karşınıza çıkabilecek olan ve bazı kısaltmalar ve tanımlar ile ifade edilen bu iş modellerini birlikte inceleyelim.

B2B (Şirketten Şirkete Satış): B2B toptan satışlar için kullanılan iş modellerinden biridir. İngilizce “Business to Business” yani Türkçe karşılığı ile Şirketten Şirkete satış yapılan bu iş modelinde, tüketicilere ürün satışı yapan firmaların, toptan satış yapan firmalardan yine toplu bir şekilde ürün satın alması yapmaları üzerine kurgulanmış E-Ticaret siteleridir. Genellikle ürün fiyatları, son kullanıcıların göremeyecekleri şekilde gizlenmiştir. Bu tür sitelerde satılan ürünlerin toptan satış fiyatlarının sadece toptan ürün satın alacak olan diğer üye firmaların görebilmesi istenir. Ayrıca satışı yapılan ürünler de genellikle paketler, koliler, düzineler halinde sergilenir ya da herhangi bir ürünü sepete ancak birden fazla adetle ekleyebilirsiniz.

B2C (Şirketten Tüketiciye Satış): En çok kullanılan E-Ticaret yöntemi B2C’dir. İngilizce “Business to Consumer” yani Türkçe karşılığı ile Şirketten Tüketiciye satış yapılan bu E-Ticaret modelinde, işletmelerin kendi ürettikleri ürünlerini ya da başka işletmelerden tedarik ettikleri ürünleri, kendi e-ticaret siteleri üzerinden son kullanıcıya satışa sunmaları üzerine kurgulanmıştır. Bu yöntemle faaliyet gösteren E-Ticaret siteleri, ürün fiyatlarını açık ve net olarak yayınlarken, ayrıca ürün açıklamaları, detaylı ürün fotoğrafları, varsa videoları ile sunumu zenginleştirerek, son kullanıcıya ürünleri hem tanıtmaya, hem de satmaya çalışırlar. Ayrıca indirimler ve kampanyalar da B2C sitelerde oldukça sık kullanılan pazarlama araçlarındandır.

C2C (Tüketiciden Tüketiciye Satış): Tüketicilerin kendi aralarında satış yapmalar üzerine kurgulanan E-Ticaret sistemleridir. İngilizce “Consumer to Consumer” yani Türkçe karşılığı ile Tüketiciden Tüketiciye satış olarak tanımlanan bu iş modeline, İkinci el ürün satışının yapıldığı platformlar örnek olarak gösterilebilir. Günümüzde Online Pazaryeri olarak adlandırılan siteler de C2C yapısıyla çalışırlar. Her bir satıcı kendi mağazasını açar ve son kullanıcılara ürünlerini satmaya çalışır. Bu yöntemle faaliyet gösteren E-Ticaret sitelerinin gelir modeli genellikle platform üzerinde yapılan satışlardan komisyon alma esasına dayanır.

Dikey E-Ticaret: Dikey e-ticaret, sadece belli bir ürün gurubuna odaklanılarak ürün satışının yapılmasıdır. Burada özel bir hedef kitleye yönelik çalışmalar yapılır. Örneğin sadece erkek çantası satışı yapan bir e-ticaret sitesi, özel bir hedef kitleye kolayca erişebilir. Bir diğer örnek, sadece 0-36 Ay arası Bebek Giyim Ürünleri satan bir E-Ticaret sitesi de kolaylıkla özel bir hedef kitleye erişebilir.

Yatay E-Ticaret: Yatay e-ticaret yapan siteler ise geniş bir ürün yelpazesi ile geniş bir hedef kitleye ulaşılmayı amaçlar. Satıcı firma, birbirinden farklı birçok kategoride ürün sergileyebilir. Örneğin, küçük ev aletlerinden bahçe mobilyalarına, cep telefonundan ayakkabıya kadar geniş bir ürün yelpazesi olan bir e-ticaret firması, yatay e-ticaret işletmeleri için örnek gösterilebilir.

İnternetten Stoksuz Satış (Dropshipping): Stoksuz satış, farklı tedarikçilerle anlaşarak, onların ürettikleri ya da tedarik ederek stoklarına aldıkları ürünleri, kendi e-ticaret sitenizde herhangi bir stok tutmadan ve ürün girişi, fotoğraf, ürün açıklaması gibi detaylara zaman harcamadan satışını yaptığınız e-ticaret türüdür. Bu iş modelinde firmalar, XML ile ürünleri, tedarikçilerin sitelerinden çekerek kendi siteleri üzerinde satış yaparlar. Ürün sipariş edildiğinde tedarikçi, sipariş edilen ürünü müşteriye ya da XML ile satış yapan firmaya gönderebilir. Bu şekilde çalışan E-Ticaret sitelerinde yapılan anlaşmalara göre sevkiyat planlaması yapılır.

E-Ticaretin Bize Sağladığı Avantajlar Nelerdir?
İnternetten satış yapmanın bizlere ne gibi avantajlar sağladığını aşağıdaki gibi sıralayabiliriz;

1) 7/24 satış yapma olanağına sahip olursunuz. Siz uyurken bile işletmeniz çalışmaya devam eder.
2) Mesai saatlerine ve tatil günlerine bağımlı kalmadan internetten satış yapabilirsiniz.
3) Düşük bütçelerle kurabileceğiniz bir iş modelidir.
4) İnternet erişimi olan her yerde çalışabilirsiniz. Her yere satış yapabilirsiniz.
5) Dilediğiniz kadar ürünü sitenizde sergileyerek satışa sunabilirsiniz.
6) Dijital pazarlama ile E-Ticaret sitenizi dilediğiniz hedef kitlelere kolayca ulaştırabilirsiniz.
7) Mağaza kiralama, dekorasyon, düzenleme vb. gibi süreçlerle zaman kaybetmezsiniz.

Tamamen kullanıcı geri bildirimleri ile şekillenen ve bu doğrultuda sürekli güncellenen ETicaretSoft E-Ticaret Sistemlerinin yönetim paneli ise, bu işe yeni başlayan ve yıllardır yapan her girişimci için kolay ve pratik bir yapıya sahiptir. Hızlı başlayıp hızlı sonuç almak için özel olarak tasarlanmıştır.

Siz de vakit kaybetmeden, hemen internetten satış yapmaya başlayın.
ETicaretSoft E-Ticaret Paketlerimizin karşılaştırmalı olarak özelliklerini ve Demo sitelerimizi incelemek için bu bağlantıyı tıklayın.

ETicaretSoft

Bu yazıyı 477 kişi okudu
Yazıyı Paylaş

 

Peşin Fiyatına 9 Taksit

E-Ticaret Paketlerimizi, tüm kredi kartlarına peşin fiyatına 9 taksitle satın alabilirsiniz.