E Ticaret Sitesi Yazılımı ve E-Ticaret Paketleri - ETicaretSoft
BLOGİLETİŞİM  
 

E-Ticaret Haberleri

Türkiye'den ve Dünya'dan en güncel e-ticaret ve teknoloji haberleri.

 
Müşterilerin alışverişlerini yarıda bırakmalarının 5 nedeni.
Müşterilerin alışverişlerini yarıda bırakmalarının 5 nedeni.
 
Tarih: 08.02.2017

E-Ticaret sitelerinde oldukça sık karşılaşılan durumlardan birisi olan müşterilerin alışverişlerini yarıda bırakarak siteyi terk etmeleri, e-ticaret siteleri için hiç hoşnut olunan bir durum değildir. Eğer ki sizde bu durumla sıkça karşılaşıyorsanız bu siteniz ile ilgili yapmanız gereken bir takım optimizasyonların gerektiğinin habercisi olabilir. Yapılan araştırmalara göre müşterilerin alışverişlerini yarıda bırakarak e-ticaret sitelerini terk etmelerinin belli başlı sebepleri vardır. Bu olası sebepleri aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

E-Ticaret siteniz bir labirente dönüşemesin
Özellikle ne istediğini bilen veya arama motorlarından arama yaparak sitenize gelen müşterilerinizin tek amacı hızlı ve pratik bir şekilde ürünlerini sepete ekleyip ödeme sayfasına ulaşabilmektir. Bu gibi durumlarda eğer siteniz bir labirente benziyor ve müşterilerinizin bu labirentte kaybolmasına sebep oluyorsa sonuç müşterinizin alışverişini yarıda bırakarak bir an önce sitenizi terk etmesi olacaktır. Müşteriniz ürününü sepetine ekledikten mutlaka ödeme yapması veya alışverişine devam etmesi konusunda yönlendirin. Yönlendirme butonlarınız kolay fark edilir ve anlaşılabilir olsun. Müşteriniz ödeme sayfasına gittiği zaman ise en fazla bir iki adımda müşterinizin ödeme işlemini yaparak alışverişini tamamlamasını sağlamalısınız. Bu adımlar çoğalır ve süreç uzarsa, müşterinizin alışverişini tamamlama ihtimali de bir o kadar azalır.

Müşterinizi ödeme safhasında bilgilendirme yağmuruna tutmayın
E-Ticaret müşterilerinin, e-ticareti daha pratik ve zaman kazandırıcı bir yöntem olarak tercih ettiği gerçeğinden yola çıkacak olursak, bu pratik tercihi müşterileriniz için bir çileye çevirmeyin. Ürünleriniz ile ilgili tüm satın alma ve kargo bilgilerini, ürün tanıtım sayfasında vermelisiniz. Ödeme sayfasına geçildikten sonra yapılacak ek bilgilendirmeler müşterilerinizin kararını değiştirmesine neden olacaktır. Öyle olmasa dahi her aşamada karşılarına çıkan ilave durumlar onların sabır eşiklerini zorlayarak alışverişi terk etmeleri ile sonuçlanacaktır.

Ödeme sayfanızda sürprizlere asla yer vermeyin
Yalnızca ürün bilgilendirmeleri için değil aynı zamanda müşterilerinizin satın almak istedikleri ürünler ile ilgili ek masrafları da ürün tanıtım sayfasında mutlaka belirtin. Ödeme aşamasında müşterilerinizin karşılaşabileceği ek masraflar ile ürün fiyatınızın değişmesi de alışverişin tamamlanamaması için bir gerekçe teşkil edebilir. Genelde kargo masraflarının ödeme sayfasında belirtilmesi buna örnek olarak gösterilebilir. Müşterilerinizin böyle sürprizlere vereceği tepki genellikle alışverişi yarıda bırakarak sitenizi terk etmesi olacaktır.

Pazarlama hamlelerinizi abartmayın
E-Ticaret sistemlerinde gün geçtikçe gelişen pazarlama modülleri doğru biçimde kullanıldığı takdirde hem müşterilerinize ihtiyacı olabilecek ek ürünleri sunmak açısından hem de e-ticaret sitelerinin satış potansiyellerini geliştirmek için oldukça fayda sağlamaktadır. Tabii ki abartmamak şartı ile. Müşteriniz, sepetine ürününü ekleyip ödeme sayfasına ulaşabilmek niyetinde iken, ilave satış denemelerini abartmak, başka sayfalara yönlenmesini sağlamaya çalışmak veya alternatif ürünler sunmak, müşterinizin dikkatini dağıtacak, odaklandığı üründen çıkarıp, yeniden alışverişe karar verme sürecine yönlendirecektir, veya müşteriniz alışverişini iptal edecek, erteleyecektir. Bunun yerine ürün sayfasında veya bir sonraki aşamada ilave ürün veya ek ürün tavsiyelerini müşterinize göstermeniz yeterli olacaktır. Aksi durumda mevcut satışınızdan da mahrum olabilirsiniz.

Mutlaka alternatif ödeme yöntemleri kullanın
Günümüzde oldukça çeşitlenen e-ticaret ödeme yöntemleri varken sizin bu konuda hala tek düze bir politika izlemeniz müşterilerinizin ödeme sayfasında sizinle yollarını ayırmasının sebeplerinden birisi olarak karşınıza çıkabilir. Bu durumda birden fazla ödeme alternatifi ile onların karşısına çıkmak e-ticaret sitenizin satış yapabilme potansiyelini arttıracaktır. Ödeme yöntemlerini çeşitlendirmeniz müşterileriniz için bir kolaylık, size ise satış olarak geri dönecektir.


ETicaretSoft


Yazıyı Paylaş

 


Etiketler : E-Ticaret

Bu yazıyı 1,480 kişi okudu. 


Diğer Yazılar
Tüm Bloglar
 

 
Para iade garantili kiralık hackerlar günlük iş arıyor.
 

 
E-Ticaret sitelerinin içerik pazarlamasında yaptıkları kritik hatalar.
 

 
Avrupa e-ticaret hacmi 2017 yılında 255 milyar dolara ulaşacak.
 

 
İnternet şirketlerine online şikayet sistemi zorunlu olacak.
 

 
Neden yerli e-ticaret yazılımı kullanmalısınız, avantajları nelerdir?
 

 
Ürün görsellerinin ve açıklamaların önemi.
 

 
T.C. Kalkınma Bakanlığı Bilgi Toplumu Stratejisi ve Eylem Planı.
 

 
Yeni e-ticaret kanununun getirdiği sorumluluk ve yükümlülükler.
 

 
2014 yılında e-ticaret’te hızla yükselen sektörler.
 

 
E-Ticaret altyapı sağlayıcınızı seçerken.
 Peşin Fiyatına 9 Taksit
E-Ticaret Paketlerimizi, tüm kredi kartlarına peşin fiyatına 9 taksitle satın alabilirsiniz.

Peşin Fiyatına 9 Taksit

 
ÜRÜNLERİMİZ ETİCARETSOFT DESTEK BİZE ULAŞIN
E-Ticaret Paketleri
Detaylı Paket Özellikleri
Konsept Tasarım Paketleri
Mobil E-Ticaret Sitesi
Mobil Uygulamalar
3D E-Ticaret Sitesi
Özel E-Ticaret Yazılımı
Ücretsiz Demo İncele
E-Tahsilat Çözümleri
Entegrasyonlar
Online Satın Alın
İletişim Bilgilerimiz
Firmamız Hakkında
Referanslarımız
Müşteri Yorumları
Banka Hesap Numaraları
Sosyal Sorumluluk Projeleri
Basın ve Seminerlerimiz
Bayilik Başvurusu
Çözüm Ortaklarımız
Görsel Dökümanlar
Güvenli Ödeme
Sıkça Sorulan Sorular
Ücretsiz Eğitimler
Eğitim Videolarımız
Geliştirici Konsolu
Bayi Portalı
0850 532 28 14
Haşim İşcan Cd. Tuğsa Plaza
Kat 7 Osmangazi / BURSA
info@eticaretsoft.com
BLOG BİZİ TAKİP EDİN
E-Ticaret Haberleri
İnternetten Ürün Satmak
Neden Hazır Altyapı?
E-Ticaret Sözlüğü
© 1998 - 2020 ATS YAZILIM A.Ş. Her hakkı saklıdır.   |   RSS   |   Gizlilik Politikası