ETicaretSoft Blog

Türkiye'den ve Dünya'dan en güncel e-ticaret ve teknoloji yazıları.

Müşterilerin alışverişlerini yarıda bırakmalarının 5 nedeni.

Müşterilerin alışverişlerini yarıda bırakmalarının 5 nedeni.

Tarih: 08.02.2017

E-Ticaret sitelerinde oldukça sık karşılaşılan durumlardan birisi olan müşterilerin alışverişlerini yarıda bırakarak siteyi terk etmeleri, e-ticaret siteleri için hiç hoşnut olunan bir durum değildir. Eğer ki sizde bu durumla sıkça karşılaşıyorsanız bu siteniz ile ilgili yapmanız gereken bir takım optimizasyonların gerektiğinin habercisi olabilir. Yapılan araştırmalara göre müşterilerin alışverişlerini yarıda bırakarak e-ticaret sitelerini terk etmelerinin belli başlı sebepleri vardır. Bu olası sebepleri aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

E-Ticaret siteniz bir labirente dönüşemesin
Özellikle ne istediğini bilen veya arama motorlarından arama yaparak sitenize gelen müşterilerinizin tek amacı hızlı ve pratik bir şekilde ürünlerini sepete ekleyip ödeme sayfasına ulaşabilmektir. Bu gibi durumlarda eğer siteniz bir labirente benziyor ve müşterilerinizin bu labirentte kaybolmasına sebep oluyorsa sonuç müşterinizin alışverişini yarıda bırakarak bir an önce sitenizi terk etmesi olacaktır. Müşteriniz ürününü sepetine ekledikten mutlaka ödeme yapması veya alışverişine devam etmesi konusunda yönlendirin. Yönlendirme butonlarınız kolay fark edilir ve anlaşılabilir olsun. Müşteriniz ödeme sayfasına gittiği zaman ise en fazla bir iki adımda müşterinizin ödeme işlemini yaparak alışverişini tamamlamasını sağlamalısınız. Bu adımlar çoğalır ve süreç uzarsa, müşterinizin alışverişini tamamlama ihtimali de bir o kadar azalır.

Müşterinizi ödeme safhasında bilgilendirme yağmuruna tutmayın
E-Ticaret müşterilerinin, e-ticareti daha pratik ve zaman kazandırıcı bir yöntem olarak tercih ettiği gerçeğinden yola çıkacak olursak, bu pratik tercihi müşterileriniz için bir çileye çevirmeyin. Ürünleriniz ile ilgili tüm satın alma ve kargo bilgilerini, ürün tanıtım sayfasında vermelisiniz. Ödeme sayfasına geçildikten sonra yapılacak ek bilgilendirmeler müşterilerinizin kararını değiştirmesine neden olacaktır. Öyle olmasa dahi her aşamada karşılarına çıkan ilave durumlar onların sabır eşiklerini zorlayarak alışverişi terk etmeleri ile sonuçlanacaktır.

Ödeme sayfanızda sürprizlere asla yer vermeyin
Yalnızca ürün bilgilendirmeleri için değil aynı zamanda müşterilerinizin satın almak istedikleri ürünler ile ilgili ek masrafları da ürün tanıtım sayfasında mutlaka belirtin. Ödeme aşamasında müşterilerinizin karşılaşabileceği ek masraflar ile ürün fiyatınızın değişmesi de alışverişin tamamlanamaması için bir gerekçe teşkil edebilir. Genelde kargo masraflarının ödeme sayfasında belirtilmesi buna örnek olarak gösterilebilir. Müşterilerinizin böyle sürprizlere vereceği tepki genellikle alışverişi yarıda bırakarak sitenizi terk etmesi olacaktır.

Pazarlama hamlelerinizi abartmayın
E-Ticaret sistemlerinde gün geçtikçe gelişen pazarlama modülleri doğru biçimde kullanıldığı takdirde hem müşterilerinize ihtiyacı olabilecek ek ürünleri sunmak açısından hem de e-ticaret sitelerinin satış potansiyellerini geliştirmek için oldukça fayda sağlamaktadır. Tabii ki abartmamak şartı ile. Müşteriniz, sepetine ürününü ekleyip ödeme sayfasına ulaşabilmek niyetinde iken, ilave satış denemelerini abartmak, başka sayfalara yönlenmesini sağlamaya çalışmak veya alternatif ürünler sunmak, müşterinizin dikkatini dağıtacak, odaklandığı üründen çıkarıp, yeniden alışverişe karar verme sürecine yönlendirecektir, veya müşteriniz alışverişini iptal edecek, erteleyecektir. Bunun yerine ürün sayfasında veya bir sonraki aşamada ilave ürün veya ek ürün tavsiyelerini müşterinize göstermeniz yeterli olacaktır. Aksi durumda mevcut satışınızdan da mahrum olabilirsiniz.

Mutlaka alternatif ödeme yöntemleri kullanın
Günümüzde oldukça çeşitlenen e-ticaret ödeme yöntemleri varken sizin bu konuda hala tek düze bir politika izlemeniz müşterilerinizin ödeme sayfasında sizinle yollarını ayırmasının sebeplerinden birisi olarak karşınıza çıkabilir. Bu durumda birden fazla ödeme alternatifi ile onların karşısına çıkmak e-ticaret sitenizin satış yapabilme potansiyelini arttıracaktır. Ödeme yöntemlerini çeşitlendirmeniz müşterileriniz için bir kolaylık, size ise satış olarak geri dönecektir.

ETicaretSoft

Bu yazıyı 2,198 kişi okudu
Yazıyı Paylaş

 

Peşin Fiyatına 9 Taksit

E-Ticaret Paketlerimizi, tüm kredi kartlarına peşin fiyatına 9 taksitle satın alabilirsiniz.