ETicaretSoft Blog

Türkiye'den ve Dünya'dan en güncel e-ticaret ve teknoloji yazıları.

Para iade garantili kiralık hackerlar günlük iş arıyor.

Para iade garantili kiralık hackerlar günlük iş arıyor.

Tarih: 31.07.2014

Banka hesap bilgilerini çalmakta eskisi kadar başarılı olamayan hackerlar, para kazanmak için yeni yollara başvuruyorlar. Günlük 40 dolar karşılığında saldırı düzenleyen hackerlar, aylık 900 dolar karşılığında internet sitesini bir ay boyunca kullanılamaz hale getiriyorlar. Eğer saldırı başarısız olursa parayı bile iade ediyorlar.

Bankaların teknolojiye daha fazla yatırım yapması en çok hackerların işini vurdu. Artık basit bir saldırıyla hesapları ele geçirmek kolay değil. Daha büyük ve daha organize saldırılar gerekiyor. Hackerlar ise günlük iş alıyorlar. ABD'li siber güvenlik üreticisi Arbor'ın Türkiye temsilcisi Serhat Atlı bu yola en çok Rus hackerların başvurduğunu belirterek, "Hackerlar daha çok kamu kuruluşları, finans ve e-ticaret sitelerine saldırıyorlar. Kendileri bu şekilde para kazanırken karşı tarafa da para ve prestij kaybettiriyor. Mesela THY geçen sene 6 saatlik kesintiden dolayı 400 bin TL'lik zarara uğradığını açıklamıştı. Böyle bir saldırının Amazon.com'a ya da bilet satışı yapan bir siteye yapıldığını düşünün. Maddi kayıpları bir saat içinde milyon dolarları bulur. Amaçları da bu zaten" dedi.

Saldırıların 40 dolar gibi küçük bir meblağ karşılığında gerçekleştirildiğini dile getiren Atlı, aylık 900 dolar karşılığında bir ay boyunca saldırı düzenlendiğini anlattı. Bu tür gruplara Google'dan rahatlıkla ulaşılabildiğini, Youtube'ta tanıtım videolarının bile döndüğünü anlatan Serhat Atlı, bazıların "İstediğiniz internet sitesini çökertemezsem paranızı iade ederim" gibi vaatlerde bile bulunduğunu söyledi. Atlı, "Bu yüzden network ağlarda siber güvenlik çok önemli. Bu konuda en riskli gurup bankalar. İşin farkında oldukları için güvenlik konusuna daha fazla yatırım yapıyorlar. Hem network ağlarında siber güvenlik sağlayan kuruluşlara başvuruyorlar hem de kendi içlerinde güvenlik tedbirleri alıyorlar. Ancak devlet kurumları bu konuda daha yetersiz. Onlar sadece güvenliği bizden bekliyorlar. Kendi içlerinde fazla yatırım yapmıyor" diye konuştu.

SON DAKİKACILAR TEHLİKEDE
Hacker gruplarının gündemi takip ettiğini anlatan Serhat Atlı, "Türkiye'de en fazla saldırıya kamu kurumlarının siteleri maruz kalıyor. Saldırılar daha çok siyasi içerikli oluyor. Mesela yerel seçimler öncesinde AK Parti'ye büyük saldırılar düzenlendi. Özellikle başbakanlığın sitesine saldırdılar. THY eylemleri ve Gezi Parkı eylemlerinde de büyük saldırılar oldu. Bu tip saldırılarda amaç prestij kaybı" dedi. Türklerin son dakikacı olmasının da hackerların ekmeğine yağ sürdüğünü anlatan Atlı, "Mesela üniversite sonuçları açıklandığında ya da tercih yapacağınız zaman işlerinizi son güne bırakmayın. Sitelere daha çok saldırılar o zaman geliyor. 1 milyon kişinin girebileceği bir siteye 15 milyon kişiyle saldırı düzenliyorlar. Bazı zamanlar internet siteleri siber saldırılardan dolayı kilitleniyor" diye konuştu.

150 BİN ZOMBİ BİRDEN SALDIRIYOR
İnternet sitelerine yapılan saldırılar daha çok DDOS saldırısı şeklinde gerçekleştiriliyor. Bu saldırılarda "zombi" adı verilen bilgisayarlar kullanılıyor. Virüs bulaştırılmış bu bilgisayarlar eylem için komut bekleyen "hücre" görevi üstleniyorlar. Siber suçlular eylem kararı aldığında komut bekleyen 100-150 bin zombi bilgisayarla internet sitesine saldırıya geçiyor. Bilgisayar kullanıcıları ise bilgisayarının saldırı yaptığından haberi bile olmuyor. Neticede yüzbinlerce kişinin saldırısına uğrayan internet sitesi çalışamaz hale geliyor.

Kaynak: NetGazete

Erdal D.

Bu yazıyı 4,128 kişi okudu
Yazıyı Paylaş

 

Peşin Fiyatına 9 Taksit

E-Ticaret Paketlerimizi, tüm kredi kartlarına peşin fiyatına 9 taksitle satın alabilirsiniz.