ETicaretSoft Blog

Türkiye'den ve Dünya'dan en güncel e-ticaret ve teknoloji yazıları.

E-Ticarete en fazla zaman ayıran ikinci ülke Türkiye.

E-Ticarete en fazla zaman ayıran ikinci ülke Türkiye.

Tarih: 05.11.2014

PayPal tarafından yapılan araştırma girişimcilerin akıllarında ki; e-ticaret nasıl yapılır, e-ticaret siteleri, e-ticaret nedir, e-ticaret sitesi nasıl yapılır gibi soruları cevaplamaları konusunda yardımcı olur nitelikte.

People Economy raporunu; internet kullanıcıları başta olmak üzere insanların teknoloji ve teknoloji yoğunluklu ürün kullanımın giderek nasılda daha üst düzeylere ulaştığı konusunda PayPal tarafından hazırlanarak sonuçları açıklandı. Hazırlanan raporda teknoloji kullanım düzeyleri ülkeden ülkeye değişiklik gösterirken Türkiye'nin de aralarında bulunduğu 15 ülkede yapılan araştırmada çarpıcı sonuçlar göze çarpmakta. Araştırma Türkiye dahil, Fransa, Singapur, Çin, Rusya, Brezilya, Japonya, İsrail, Kanada, ABD, Avustralya, Almanya, İtalya, İspanya, İngiltere de yapıldı.

Araştırmada karşımıza çıkan ilk göstergelerden birisi; klasik alışveriş ve internet üzerinden yapılan alışverişler arasındaki net bir şekilde gözler önüne sererken E-Ticaret sitelerinin de bu rapordan çıkarması gereken önemli sonuçlar olduğu göze çarpmakta.

Yapılan araştırmanın çıkan sonuçlarına göre insanların online alışveriş alışkanlıkları şu şekilde; Tabloların genelinde ve tüm ülkeler göz önüne alındığında geleneksel alışverişe ayrılan zaman E-Ticaret sitelerinden yapılan alışveriş için ayrılan zamandan daha fazla. Araştırmaya katılanların klasik alışverişe haftada toplam 291 saat ayırdığı gözlenirken, haftada 202 saati online alışveriş ile geçirdikleri görülüyor.

Aslında bu çok da online mağaza sahipleri ve E-Ticaret siteleri üzerinden satış yapan firmalar için kötü bir tablo değil çünkü insanların internet üzerinden online mağazalar yoluyla e-ticaret sitelerinden alışveriş yapmaların temel nedenlerinden biriside zaman baskısı. Yani insanlar aslında geleneksel alışverişe yeterince zaman ayıramadıkları için E-Ticaret sitelerini tercih ediyorlar.

Bu çok anlaşılabilir bir durum. E-Ticaret siteleride yapacakları çalışma ve yönelimlerle ziyaretçilerinin aradıkları ürüne en kısa sürede ulaşmaları ve kısa sürede satın alımın gerçekleşebilmesi için yollar aramalı ve geliştirmelidir. Türkiye geleneksel alışverişe vakit harcayan ikinci ülke olduğu sonucu ülkemiz adına dikkat çekici bir durum.

İspanya 389 saatle geleneksel alışverişe zaman ayıran ilk sırada yer alırken Türk tüketiciler ise 387 saatini geleneksel alışveriş için harcıyor. Araştırmadan kıçak çarpıcı sonuçlardan biri de şu şekilde online alışverişe en fazla zaman harcayan ülkeler sıralamasında da Türkiye ikinci sırada.

E-Ticarete geleneksel alışverişten daha fazla vakit harcayan tek ülke olan Çin’den sonra 263 saatle Türkiye bu listede 2. sırada yer alıyor. E-Ticaret sitelerinden yapılan alışverişlerde kredi kartı bilgilerinin çalınmasından en çok korkan kullanıcılar ise Türkler.

Bu konuda da e-ticaret site sahipleri E-Ticaret hedeflerini belirlerken online mağazalarında almaları gereken güvenlik önlemlerine dikkat eder ve bunu kullanıcı ve ziyaretçilere ifade edebilirse rakiplerine göre avantajlı bir konuma geçecekleri yorumunu yapabiliriz. E-Ticaret sitelerinden yapılan alışverişin yaygınlaşmasının önündeki en büyük engellerden biri olan dolandırılma korkusu bu araştırmada şu şekilde karşımıza çıkıyor.

Ülkemizdeki internet kullanıcıların %68'i internetten alışveriş yaparken dolandırılmaktan korktuğunu ifade ederken, Türkiye nin bu sıralamadaki yeri 3. Türklerdeki sahtekarlığa kurban gitme korkusu sadece ülkemizden yapılan online alışverişleri değil yurt dışından yapılan online alışverişleri içine alıyor.

Türk kullanıcı bu sebeple %55 oranında yurt dışından online alışveriş yapmaktan kaçındığını söylerken %50’lik kısım ürünlerin gelmemesinden, %45’i kalitesinden emin olamamaktan çekinirken %33’lük kısım “Yerli malı yurdun malı” diyerek kendi ülkesinden alışveriş yapmayı daha uygun buluyor.

Ayrıca E-Ticaret sırasında kredi kartı bilgilerinden en çok korkan ülke yine Türkiye. %69 oranla listenin başında yer alan Türk tüketicilerin canını sıkan diğer konuların başını ise her ödemede tüm kart bilgilerini yeniden girme zorunluluğu, işlemin ortasındayken ve zaman aşımından ötürü sayfanın kapanması çekiyor.

Kaynak: Sosyalmedya.co

Coşkun E.

Bu yazıyı 2,430 kişi okudu
Yazıyı Paylaş

 

Peşin Fiyatına 9 Taksit

E-Ticaret Paketlerimizi, tüm kredi kartlarına peşin fiyatına 9 taksitle satın alabilirsiniz.