ETicaretSoft Blog

Türkiye'den ve Dünya'dan en güncel e-ticaret ve teknoloji yazıları.

Yeni başlayanlar için dijital pazarlama tüyoları.

Yeni başlayanlar için dijital pazarlama tüyoları.

Tarih: 19.01.2017

İnternet üzerinde satış yapan işletmeler başta olmak üzere artık günümüzde her firmanın bir dijital pazarlama stratejisi olmak zorunda. Sosyal ağlar başta olmak üzere dijitalleşmenin herkesi kuşattığı bir dönemde bunun zorunluluk olduğunu söylersek yanılmış olmayız. Kitlelerin zamanının büyük kısmını geçirdiği bu dijital platformlar tabii ki işletmelerin potansiyel müşterileri ile temas edebilecekleri onlara ulaşabilecekleri yegane alanların başında gelmektedir. Peki dijital pazarlama faaliyetleri yapmak bu derece önemli iken nasıl başlamak gerekir diye soranlara bir kaç küçük tavsiye verelim.

Nasıl başlamalı?
Dijital pazarlama çalışmalarının işletmelerin geleneksel pazarlama çalışmalarında farklı olmadığını unutmamamız gerekiyor. Dijital pazarlamayı bir kaç sosyal ağ üzerinde kurumsal hesap oluşturarak var olmak veya arama motorlarında arama ağı reklamı vermek sanıyorsak şimdiden büyük bir yanılgı içerisinde olduğunuzu söylemek gerekir. Bu yöntemler dijital pazarlamanın birer unsuru olsa da işe buradan başlamak sizi bu alanda gösterilen çalışmaların para ve zaman açısından boşa gideceği gerçeği ile karşı karşıya bırakacaktır.

İşe planlama ile başlamalı
Dijital reklam ve pazarlama faaliyetleriniz için mutlaka bir planlama yapın. Enerjinizin ve paranızın doğru ve akıllıca kullanılması için kendinize mutlaka bir strateji oluşturun. Bu noktada araştırma yapabilir veya sektör profesyonellerinden yardım isteyebilirsiniz. Kitlenize en kolay şekilde ulaşabilmek, onları doğru yerde doğru zamanda yakalayabilmek işletmenizin bu alanda daha hızlı ve istikrarlı gelişmesini sağlayacaktır.

Dijital itibarınızı ihmal etmeyin
Artık işletmelerin birer dijital itibarlarının olduğu gerçeğini hiç kimse inkâr edemez. Dijital mecralar potansiyellerini arttırdıkça işletmelerin de bu mecralara kayıtsız kalamaması bu alandaki oyuncuların sayılarının artmasını sağlamaktadır. Gün geçtikçe artan veri girişleri arasında size ait olanlar işletmenizin dijital ayak izleridir. Bu verilerin toplamına baktığımızda ulaşılan sonuç sizin dijital itibarınızı oluşturmaktadır. İşletmeniz ile ilgili dijital platformlarda yer alan her veri sizden nerede, ne kadar, nasıl bahsedildiği sizin dijital itibarınızı teşkil eder. Tüm bu trafiği doğru yönetebilen işletmeler yüksek dijital itibara sahip işletmeler olarak stratejilerini daha kolay biçimde gerçekleştirebilme şansı yakalarlar.

İçerik oluşturun
Özellikle arama motorlarında daha sağlıklı ve organik sonuçlar alabilmek için kendinize sade fakat işlevselliği yüksek bir blog oluşturabilirsiniz. Buraya yalnızca yazı yazmış olmak için bir şeyler yazmak bir süre sonra sizin de şevkinizi kıracak ve artık eskisi kadar ilgi göstermeyeceğiniz bir alan haline gelmesine sebep olacaktır. Oysaki gerçekten internette doğru bilgiye ulaşmak isteyen bir kitle olduğunu unutmadan, kendi hedef kitlenizi de ihmal etmeden, faydalı olduğu kadar çokça takipçisi olan bir bloğa sahip olabilirsiniz.

Google`da bulunabilir olun.
Bu başlığı özellikle seçtiğimizi belirtelim. Etrafımızda sıkça duyduğumuz Google`da ilk sırada veya ilk sayfada çıkmak durumu aslında öyle anlatıldığı kadarda kolay bir iş değildir. Bu sebeple ilk önce atılacak adım Google`da bulunabilir olmaktır. Henüz başlangıç aşamasında bulunan bir işletme için konulabilecek gayet makul bir hedeftir. Arama motorlarında üst sıralarda olmak belli bir zaman ve emek gerektiren bir durum olduğundan bu hedefi sonraki aşamalara bırakmak ve bu gerçekten haberdar olmak, işletmenizin bu uğurda kötü amaçlı kişilerin eline düşmesini de engelleyecektir. Kısa sürede Google`da üst sıralarda yer almayı takıntı haline getirmek ve bu konuda bilinçsizce hamleler yapmak sizi hiç kimsenin istemeyeceği bir durum olan Google dizininden kaldırılmak sonucu ile karşı karşıya bırakabilir.

Hangi sosyal ağda olmalısınız?
Gün geçtikçe artan sosyal ağların hepsinin birbirinden farklı bir çalışma prensibi olduğu gibi birbirinden farklı da bir kullanıcı kitlesi bulunmaktadır. Sizin hedef kitlenizin daha yaygın olarak bulunduğu sosyal ağlarda var olmak, sizi kitleniz ile daha kolay buluşturabileceği gibi, sizin de zaman, para ve emeğinizin boşa gitmesini engelleyecektir. Bütün bu sosyal platformlarda var olabilme çabası yaygın olarak karşılaştığımız bir durum olsa da aslında işletmenizin ve dijital pazarlama faaliyetlerinize fayda sağlayacak bir durum olmadığını söyleyebiliriz. Oluşturduğunuz içeriklerin ve yaptığınız paylaşımlarında var olduğunuz sosyal ağ ile uyumlu olmasına dikkat etmelisiniz. Ayrıca bu noktada hedef kitlenizin ilgi alanları ve beklentilerini de hesaba katmanız gerektiğini söylemeden geçmeyelim.

ETicaretSoft

Bu yazıyı 2,363 kişi okudu
Yazıyı Paylaş

 

Peşin Fiyatına 9 Taksit

E-Ticaret Paketlerimizi, tüm kredi kartlarına peşin fiyatına 9 taksitle satın alabilirsiniz.