ETicaretSoft Blog

Türkiye'den ve Dünya'dan en güncel e-ticaret ve teknoloji yazıları.

E-Ticaret sitenizde satmayan ürunleri nasıl satabilirsiniz.

E-Ticaret sitenizde satmayan ürunleri nasıl satabilirsiniz.

Tarih: 24.09.2016

İnternetten ürün satışının avantajlarını gören girişimciler, e-ticaret sitelerini kurarak, online alışveriş pazarında kendine bir pazar payı arıyor. Artık yeni kurulan firmalar şubeler aracılığıyla tüm dünyadaki insanlara ürünleri ulaştırmanın çok maliyetli olduğunun farkında. Bu nedenle, online alışveriş konusunda yeni markalar ve zaten pazarda olan markalar e-ticaret sitelerini kurarak, daha az maliyetli bir ürün satışına odaklanmış durumda. Haliyle bugün online alışveriş siteleri pazarında da binlerce e-ticaret var.

Tüketici normalde bir ürünü almadan fiyatına, özelliğine, litresine, kumaşına bakıyorken, e-ticaret sitelerinden de ürün satın alması için de belli başlı kriterler arıyor. Tüketici satın alma davranışı kargodan, teslimat süresine, taksit sayısından sitenin görsellerine kadar çeşitleniyor. Bazen, e-ticaret sitelerinin kargosu, teslimat süresi, kart kabul sistemleri eksiksiz ve hızlı olsa bile, bazı ürünlerin satışı bir türlü gerçekleşmiyor. E-Ticaret sitesi sahipleri satılmayan ürünler hakkında hala çözüm arıyor.

Bu yazımızda, e-ticaret sitesinde satılmayan ürünleri sattırmak konusunda ne yapabiliriz? ya da sizlerin e-ticaret sitemde bazı ürünleri satamıyorum nasıl satabilirim? gibi sorularınıza cevap bulabileceksiniz.

1 - Ürün ile ilgili içerikler oluşturun.
Satılmayan ürünü belirledikten sonra, ürün hakkında avantajlı yönlerini belirleyin. Örneğin, X markasının fotoğraf makinesini satıyorsunuz. Ürünü stoklarınıza eklediğinizden beri 1 tane bile satılmadı. Bu ürünü nasıl satacağınız konusunda sizlere vereceğimiz ilk tüyo, ürün hakkında içerikler oluşturup yaymanız. Ürün ile ilgili hazırlanmış bir video ile, fotoğraf makinesinin tanıtımını, çekilen resimleri basit bir video ile gösterebilmeniz mümkün. Bu videoyu sosyal medya sitelerinde paylaşabilir, Facebook sponsor reklamlarında “ürün odaklı” reklam vererek, direk ürüne tıklandığında satış sayfasına link ekleyebilirsiniz. Ürün ile oluşturacağınız her içerik dikkat çekici olmalı.

2 - Kampanyasız olur mu?
Bugün hemen hemen kafamızı çevirdiğimizde bir kampanya görürüz. Satmayan ürününüz için kampanya yapmayı denediniz mi? Ancak belirtmek isteriz ki, klişe kampanyalardan kaçının. Dikkat çekecek kreatif kampanyalara odaklanın. Örneğin, X markasının fotoğraf makinesini satıyorduk, yapacağımız kampanyada “ 1 ay boyunca çekeceğiniz bütün resimler için dijital resim basımı ücretsiz” gibi kampanyalarla insanların dikkatini çekin. Bu kampanyaları kreatif bir şekilde videolar ile destekleyin.

3 - Sitedeki satılmayan ürün için daha ne yapabilirsiniz?
Yapabileceklerinizin sınırı olmadığını bilin. Ücretsiz verdiğiniz her hizmet sizi rakiplerinizden öne çıkarır. Örneğin, X markasının fotoğraf makinesini satamıyoruz. Yapacağınız kampanyada farklı bir hizmet verin. Klişe ücretsiz kargolarla yetinmeyin. “3 ay boyunca fotoğraf makinenizin servise gitmesi gerektiği takdirde tüm kargo ücretleri bize ait !” ya da “Fotoğraf makinenizin %20 si size geri iade“ gibi kampanyalar yapın. Farklı olun.

4 - Ürünlerin satılmamasının nedeni kullanımının bilinmemesinden olabilir. Video şart!
En önemli konulardan birisi ürünün nasıl kullanılacağının bilinmemesidir. Herkes her ürünün nasıl çalıştığını, ya da monte edildiğini bilmeyebilir. Her ürün için olmasa bile, monte edilen, ya da çalışma prensibi farklı olan ürünler için mutlaka bir video desteği sağlayın. Örneğin, X markasının fotoğraf makinesi örneği üzerinden devam edelim. Fotoğraf makinesi ile flu bir resim elde etmek için hangi mod kullanılmalı? gibi bir takım videolar ile o ürün hakkında arzu yaratabilirsiniz.

5 - Anket ve ödül sunun!
Sitenizde o ürüne yönelik uygulayacağınız anketler ile sorunu kolayca tespit edebilirsiniz. Örneğin, Tüketici siteye girdiğinde ürün detayı yeterli değilse, ya da sırf yazı tipi güven vermediğinden satışı tamamlamadan ayrılıyor. Bu ürün hakkında yapacağınız anket ile sorunu saptar ve anında çözebilirsiniz. Tabi anketin sonunda bir ödül de sunun. Anketin çok fazla sıkıcı olmamasında fayda var.

6 - Ağızdan ağza pazarlama kullanın!
Mutlaka insanlar bir başkasının görüşünü önemser. Bunu stratejinizin tam tepesine yerleştirin. Sitenizde satmayan ürün için, kullanabileceğiniz ağızdan ağza pazarlama ağlarını belirleyin. Örneğin X fotoğraf makinesi için “bireysel bir fotoğrafçı blogger” ile anlaşın ve ondan blog fotoğraflarının sonuna linkinizi eklemenizi isteyebilirsiniz. Bunun için ekstra bir ücret de ödeyebileceğinizi söyleyelim.

Bugün bu yazımızda e-ticaret sitelerindeki satmayan ürünlerin satmasını sağlamak için birtakım ipuçları verdik. Siz değerli müşterilerimiz de bu sorunu yaşıyor iseniz, mutlaka 6 maddeye dikkat edin, sonucu göreceksiniz.

Bol kazançlar...

ETicaretSoft

Bu yazıyı 2,735 kişi okudu
Yazıyı Paylaş

 

Peşin Fiyatına 9 Taksit

E-Ticaret Paketlerimizi, tüm kredi kartlarına peşin fiyatına 9 taksitle satın alabilirsiniz.