ETicaretSoft Blog

Türkiye'den ve Dünya'dan en güncel e-ticaret ve teknoloji yazıları.

Facebook ve Twitter’ın e-ticaret rekabeti nereye gidiyor?

Facebook ve Twitter’ın e-ticaret rekabeti nereye gidiyor?

Tarih: 12.01.2015

Sosyal medyanın iki ezeli rakibi Facebook ve Twitter aralarındaki çekişmeyi yavaş yavaş başka bir alana kaydırıyor. Özellikleriyle, markalara sunduğu pazarlama fırsatlarıyla birbirleriyle yarış halinde olan iki sosyal ağın yeni rekabet alanı ise e-ticaret olmaya doğru ilerliyor.

Twitter Amazon ile yaptığı işbirliği çerçevesinde #AmazonCart uygulamasını hayata geçirerek tweet içinden alışveriş dönemine adım atmıştı. Bunun yanı sıra tweet’lere satın al butonu ekleyeceği söylenen Twitter, geçtiğimiz günlerde CardSpring’i alarak sosyal ticarete atılacağının en güçlü sinyallerini vermişti.

Diğer yandan Facebook‘un da bu alanda pasif kalmaya niyeti yok. Yine geçtiğimiz hafta Twitter-CardSpring anlaşmasının açıklandığı gün Facebook cephesinden de bir haber geldi ve sosyal medya devinin de reklam ve sayfa içeriklerinde satın alma butonunu denemeye başladığı ortaya çıktı.

Peki bu gelişmeler sosyal medyanın geleceği için ne anlam ifade ediyor? Facebook ve Twitter gibi sosyal ağlar neden e-ticarete göz kırpıyor? Ve asıl soru kullanıcılar sosyal ağlar üzerinden alışverişe nasıl bakıyor?

Aslında bunun için biraz geçmişe dönmek yeterli. Örneğin Facebook’u ele alırsak bu sosyal ağın ticaretle ilgili ilk büyük girişimi değil. Sanal para birimi olarak Credits’i hayata geçiren, Gift Shop’tan kullanıcıların arkadaşlarına hediye alabilmesi üzerine kurulu bir sistem yaratan Facebook’un tüm bu girişimlerinin başarısız olduğunu artık bilmeyen yok.

Ancak Facebook’un neden hala e-ticarette ısrar ettiğini anlayamayanlar da çok. Az önceki örnekler aslında Facebook’un doğasıyla pek uyuşmuyor; daha çok “para, para” diye bağıran ve kullanıcı yararı gözetmeyen girişim ve projeler. Diğer yandan “Satın al” butonu e-ticaretin Facebook’a en entegre hali gibi gözüküyor. Hali hazırda marka reklamlarını görerek o ürünü satın almak isteyen kullanıcıların web sitelerine gitmesi yerine sosyal ağ üzerinden alışverişlerini yapmalarını sağlaması hem kullanıcıyı pratiklik açısından cezbederken hem de Facebook’un da gelirlerini artırmasına yardımcı olacak.

Nitekim Twitter’ın #AmazonCart ve satın al butonuyla yapmaya çalıştığı da bunun aynısı. Sonuç olarak iki sosyal ağın ticareti kullanma amacı da kullanıcılara sitede kalmaları için bir sebep daha vererek aralarındaki etkileşimleri artırmak ve reklamverenlere yeni bir satış kanalı yaratmak.

Ancak Facebook ve Twitter’dan bir Amazon yaratmak çok da olası değil. Sosyal ağdan çıkıp bir sosyal ticaret platformuna dönüşmek her iki sosyal ağın da işine gelecek gibi durmuyor. Nitekim kullanıcıların bu ağlarda bulunma sebebi alışveriş yapmak, ürün aramak değil. Geçmişteki Facebook başarısızlıklarını da göz önüne alırsak e-ticareti sosyal ağ özellikleriyle en iyi harmanlayan platform bu yeni yarışın da galibi olacağa benziyor.

Kaynak : sosyalmedya.co

Furkan I.

Bu yazıyı 2,468 kişi okudu
Yazıyı Paylaş

 

Peşin Fiyatına 9 Taksit

E-Ticaret Paketlerimizi, tüm kredi kartlarına peşin fiyatına 9 taksitle satın alabilirsiniz.